2 Haziran 2020
Ana Sayfa Güncel Haber 45.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Start Aldı

45.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Start Aldı

”İSTANBUL İSTANBUL” Etabının Galibi İtalyan Mauro FİNETTO


Cumhurbaşkanlığı  Türkiye Bisiklet Turu 45. kez  İstanbul/Sultanahmet Meydanı’nda  Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ün start vermesiyle başladı.
Spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, İstanbul Valisi Muammer Güler ,  Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun da hazır bulunduğu büyük yarış için 20 takımdan 157 sporcu start aldı.

Spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, İstanbul Valisi Muammer Güler ,  Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun da hazır bulunduğu büyük yarış için 20 takımdan 157 sporcu start aldı.

14 tur üzerinden koşulan 142 Km.lik  yarış büyük çekişme içinde geçti , yarış  başlarında Frapporti 7 km. boyunca tek başına kaçtı ancak yakalandı. Frapporti, bugünkü etabın 2. Sprint primini Gomez Litu (Fuji) ve Mihojlevic (Loborika)in önünde kazandı.Günün 1. Sprint ödülü ise CSF’den Finetto’nun oldu. İlk 4 turun sonunda Finetto,   Voss ( Milram ) ve Hunter (Barloworld )’un önünde olarak bu sprinti aldı.İlk 50 km. CSF takımından 5 sporcunun yer aldığı 49 sporcu ile geçildi. Arkadaki grup 6 dakika fark yedi.Müteakip 45 km. de ise Cesar Veloso, Ponzi, Seeldrayers, Velo, Impey, Finetto, Donati ve Danculovic ‘ten oluşan 8 kişilik grup liderliği aldı. Sonraki 40 km. de Velo daha kararlı gözükerek diğer 7 sporcuyu geride bıraktı.Daha sonra ise Velo grup tarafından yakalandı ve bu defa Seeldrayers’ın atağı ile Quick Step takımının şovu başladı. İlerleyen kilometrelerde boğazın rüzgarlı etabında zorlu  mücadele daha da çekişmeli hale gelmeye başladı ve Frapporti temposunu arttırdı. Son 34 km.ye  Seeldrayers ve Frapporti’nin duellosuyla girildi. Son 32 km.ye girildiğinde ise hızlı bir şekilde bu ikili 52 saniyelik bir fark yarattılar.Finişe 26 km. kala, 6 bisikletçi; Bindi, Danculovic, Longo Borghini, Milan, Malacarne ve Marangoni  tempoyu biraz arttırarak farkı 40 saniyeye indirdiler.3. sprint sonucu : 1. Frapporti, 2.Seeldrayers 3. Milan Jimenez Son 15 km. de Seelrayers ve Frapporti  arkalarındaki 6 kişiyle 22 saniye önde girdiler.

Yarışın son turunda bu ikili yakalandılar ve finişe İtalya CF Group Navigare takımından Mauro FINETTO 1. ; Mauro Abel RICHEZE  2. ve  Acqua Sapone –   Caffe Mokambo takımından Ruggero MARZOLI 3. Olarak yarışı tamamladılar.

45.Cumhurbaşkanlğı Türkiye Bisiklet Turu’nda İstanbul İstanbul etabı sonrasında Sarı Mayoyu İtalyan Mauro Finetto kazanırken , Sprint kategorisini temsil eden Yeşil Mayonun sahibi yine bir İtalyan Ruggero Marzoli oldu.

Ödüllerini Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu , GSGM İstanbul İl Müdürü Tamer Taşpınar ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu takdim etti,
Yarış sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mauro Finetto “ ilk defa sarı mayo giymekten çok büyük mutluluk duyduğunu bu başarıyı takım çalışmasına bağlı olduğunu belirterek, “ Parkur çok güzel organize edilmişti. Rüzgar parkura artı bir zorluk kattı , çekişmeli bir yarış oldu. Cok mutluyum. İstanbul beni çok etkiledi… dedi.


Takımların İzmir’e havayolu ile transferinden sonra tur 13 Nisan’dan itibaren İzmir, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Finike, Antalya etaplarının ardından 19 Nisan’da Alanya’da sona erecek.

45. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU ETAPLAR

2. Etap: İzmir-Kusadasi: 132.5km
3. Etap: Kusadasi-Bodrum: 166.1km
4. Etap: Bodrum-Marmaris: 166.9km
5. Etap: Marmaris-Fethiye: 130km
6. Etap: Fethiye-Finike: 194km
7. Etap: Finike-Antalya: 114.5km
8. Etap: Antalya-Alanya: 166km
Toplam 1.212km

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...