31 Mayıs 2020
Ana Sayfa 6. Etap FETHİYE-FİNİKE 1.Sİ ANDRE GREIPEL OLDU!

FETHİYE-FİNİKE 1.Sİ ANDRE GREIPEL OLDU!

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Fethiye-Finike etabı olan 6. Etabını Columbia’dan Andre Greipel, 5.01.22 ile kazandı.

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Fethiye-Finike Fotoğrafları

Hem Güneş, Hem Rüzgar!

96 bisikletçi 194 km lik Fethiye-Finike arasında koşulacak etap için start aldığında yakıcı bir güneşin ısısı altında epey zorlandılar. Zaman zaman sert esen rüzgarı karşıdan alan bisikletçiler, hem güneşle ısındılar, hem de rüzgarla biraz olsun rahatladılar. Genel Ferdi Klasman 1. Visconti turkuaz, Greipel yeşil, Pauriol kırmızı Ludescher beyaz mayo ile pedal basmaya başladı. Damalı bayrak kalkar kalmaz ön taraftaki hareketlenmeler görüldü. Hemen başlarda 3 bisikletçi atağa kalktı. Isaychev (Xacobeo) Kern (Cofidis), Wilmann (Skill) ön grubu oluşturdu. Buna karşılık Lampre’den Ulissi’de bir atakla yanıt verdi. Böylece ana grup parçalanmış oldu. Temponun  giderek artması farkında beraberinde açılışını getirdi. 20.km den sonra Isaychev (Xacabeo), Kern (Cofidis) , Wilmann (SKI)  ve Duran (Fotoon)  Doi (Shimano) arayı açmaya başladı. Önce 1.16’lık fark oluştu. Ardından genel klasmanda 6. durumda bulunan Doi’nin tempo yapışı ile 2.46’ya kadar çıktı. 38 km geçilirken Yukihiro Doi, aniden arka grubu beklemeye başladı ve temposunu düşürdü. Bu da kendisi ile birlikte kaçan sporcuların bir şansı olmaması anlamına geliyordu. Ve Duran Isaychev, Wilmann ve Kern mükemmel bir tempo koyarak 49. Km geçilirken 2.20’ye çıkardılar.

Patara Primi Kern’in!

80.km de Türkiye Güzellikler Primi’ni 3 bisikletçi paylaştı. Çizgiyi Cofidis’ten Kern geçerken XAC’den Isaychev 2., SKI’den Wilmann 3. geldi.

Tırmanış Primi Isaychev’in!

İlk primden 8 km sonra gözler, tırmanış primine çevrilmişti. Burayı Isaychev önde geçti. Wilmann 2. Kern 3. Duran 4. Geldi.

Doğa Harikası Güzellikleri!

Kaş-Kalkan sapağından yol alan bisikletçiler az sonra mükemmel denebilecek doğa harikaları ile baş başa kaldılar. Bu 4’lü Patara’yı geride bırakıp temposunu daha da artırdı. Artık ana grupla olan fark 4 dk nın üzerine çıkmıştı. Kaş rampası çıkılırken öndeki 4’lü müthiş bir tempo yaptı. Düzenli değişmeler 4’lün iyi uyumu farkı oluşturan nedenlerdi. Finişe 72 km kala grup 3’e bölündü. Cofidis’in bisikletçisi Christoph Kern, 3 rakibini geride bırakıp atak yaptı. Ana grupla fark 5 dk’ya çıkarken Kern’in nereye kadar tek başına pedal basacağı merak konusuydu. Finike’ye yaklaşırken yol boyu dizilen halk bisikletçilere moral alkışı vermeyi de ihmal etmediler.

69.Km geçilirken atak yapan Wilmann temposunu yavaşlatan Kern’e Yetişti! Önde 2’li grup, hemen arkasın bir ikili grup daha sonra Cheula’nın başını çektiği ve Yuhiriko Doi’nin de bulunduğu 4.grubu oluşturdu. Genel ferdi klasman 1. Giovanni Visconti ise kendine ancak 4. grupta yer bulabildi.

2. Tırmanış Primi, Kern’in Oldu!

Ağullu geçilirken 2. Tırmanış Primi’ni Cofidis’in bisikletçisi Christoph Kern aldı. Kern’in atağına Wilmann yanıt vermeyince 2. Likle yetindi.  Fotoon’dan Duran Aroca 3.lüğü, Vladimir Isaychev (XAC) 4. Lüğü, Cofidis’den Pauriol’da 5. liği  elde etti. Ancak bu 2’li Demre’ye doğru tempo yapmaya başladı. 3. grupla arasındaki fark ise 5 dk idi. İşte bu primden sonra Kern ve Wilmann, Finike’ye doğru artan bir tempo ile pedal basmaya başladı. 50 km kala, yorulan bisikletçiler, Kern ve Wilmann’ın haricinde birleştiler. Artık 4 grup değil, 2 grup vardı. Ve 45 km kala fark 5 dk zamanı koruyordu.

Sprint Primi Kern’in!

Finişe 30 kala son Sprint Primi’ni de Kern kazandı. Wilmann, 2. sırayı THR’den Bert Garbsch eldeetti.  70 km.dir rüzgara ve güneşe rağmen tek başlarına pedal basan Kern ve Wilmann, Finike’ye yaklaşılırken 5 dk lık farkı 3.5. dk ya kadar düşürdü. 20 km kala ise fark, 2.50 dk ya indi. Ana grup, farkı giderek, düşürmeye başlıyordu. Bu da bir toplu finişin işareti demekti. Artık Kern ve Wilmann’ın ana grupla birleşecek mi? sorusu konuşuluyordu. 10 km kala fark sadece 1.dk 34 sn idi. Ana grup, Columbia’nın önderliğinden hem tempo hem atak yapıyordu. 8 km kala fark 59 sn’ye indi. Finişe 4 km kala, Artık öndeki 2’liyi ana grup yakaladı gibi. Ve beklenen oldu. Finişe 1 km kala Keln ve Wilmann birleşti. Gerçekten mükemmel bir finiş oldu. Visconti’nin atağına Columbia’dan Andre Greipel yanıt verdi. Finiş çizgisine metreler kala çizgiyi geçen bisikletçi olurken büyüklüğünü bir kez daha kanıtladı. Derecesi 5.01.22 idi. Etap ilk 5’i şu şekilde oluştu.

  1. Andre Greipel  Columbia 5.01.22
  2. Davide Cimolai Liquigas   5.01.22
  3. Manuel Belletti                Colnago 5.01.22
  4. Giovanni Visconti ISD-Neri 5.01.22
  5. Rene Haselbacher Vorarlberg  5.01.22

Finike Belediyesi Tam Not Aldı!

Etabın bitmesine saatler kala, Halk Oyunları Topluluğu, Bayrak etkinliği, süslemeler, denizde oluşturulan farklı tablolar, Finike Belediyesi’nin organizasyon etkinliklerinde ön plana çıkaran etkinliklerdi. Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu’nu Bisiklet Federasyonu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri tebrik yağmuruna tuttu. Helikopter görüntüsü için öğrencilerin oluşturduğu ay yıldızlı bayrağımızın büyüklüğü de dikkat çeken bir diğer husustu.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...