29 Mayıs 2020
Ana Sayfa Dağ Bisikleti Yarış Duyuruları Avrupa Şampiyonasına Geri Sayım Başladı...

Avrupa Şampiyonasına Geri Sayım Başladı…

2010 Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası’nın hazırlıkları tamamlandı. Türkiye’de ilk kez yapılacak Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası’na 48 ülkeden 500’ün üzerinde sporcunun katılması bekleniyor.
15 – 18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek şampiyonaya Ankara ev sahipliği yapacak. Şampiyonanın teknik toplantısı ve resmi antrenmanı, 14 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Elit erkekler, elit bayanlar, genç erkekler ve genç bayanlar olmak üzere 4 kategoride yapılacak şampiyonada sporcular, zamana karşı ve yol yarışı olmak üzere 2 ayrı yarışta mücadele edecekler. 15 – 16 Temmuz tarihlerinde yapılacak zamana karşı yarış, ”Anıtpark, Beşevler, Alparslan Türkes Caddesi, Asti Otogar, Ümitköy Yolu, Alparslan Türkeş Caddesi, Beşevler, Anitpark” parkurunda gerçekleştirilecek. Sporcular, bu parkurda 25.9 kilometre pedal çevirecek.
17 – 18 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan Yol yarışı ise,  sporcular 13.5 kilometrelik ”Anıtpark, Beşevler, Atatürk Orman Çiftliği, Söğütözü Caddesi, Alparslan Türkeş Caddesi, Beşevler, Anıtpark” parkurunda mücadele edecek. Bu parkurda, elit bayanlar 9 tur atarak 125 kilometre, elit erkekler 14 tur atarak 189 kilometre, genç bayanlar 6 tur atarak 81 kilometre, genç erkekler, 11 tur atarak 149 kilometre koşacak.
Şampiyonaya 48 ülkeden 500’ün üzerinde sporcunun katılmasının beklenirken, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan şampiyonaya, Avrupa ülkelerinin şampiyon bisikletçileri ve Avrupa Şampiyonu ünvanı sahibi sporcular da yarışacak. Türkiye’den 12 sporcunun yarışacağı şampiyona, dünya bisikletinin kalbinin 4 gün süreyle Türkiye’de atmasını sağlayacak. Avrupa Bisiklet Birliği (UEC)) Başkanı ve Genel Sekreteri’nin de izleyeceği şampiyonayı, Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği destekliyor. Şampiyonayı Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’in da izlemesi bekleniyor.
Türkiye Bisiklet Federasyonu  Başkanı Emin Müftüoğlu, Türkiye’de ilk kez Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası yapılmasının Türk bisikletinin Avrupa’daki prestjine çok önemli katkı sağlayacağını belirterek, bisiklet sporunun tarihinde bu olayın hiç gerçekleştirilemediğine dikkati çekti. Çok özel çabalar ve diyalogların yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda gösterilen organizasyon başarılarının, bu şampiyonanın Türkiye’ye verilmesinde çok etkili olduğunu anlatan Müftüoğlu, ”Biz bu konuda üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Spor organizasyonlarının başarısında en önemli etken seyircidir. Tüm federasyonlar ve sporcular, organizasyonu belirlerken ve katılırken en çok izleyici faktörüne dikkat eder. Bu nedenle Ankara’daki bu şampiyonaya seyirci ilgisinin fazla olmasını bekliyoruz. Türk sporseverlerin göstereceği ilgi, Türkiye için yeni organizasyonların kapısını aralayacak önemli bir unsurdur” dedi.
Türk bisikletinde ilkleri yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerinin altını çizen Müftüoğlu, bundan sonraki hedeflerinin Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası’nı Türkiye’de yapmak olduğunu ifade ederek, ”Bu şampiyona, Türk bisikletinin Avrupa’daki en önemli sınavı olacak” diye konuştu.
MİLLİLERİMİZ ALMANYA’DA KAMPA GİRDİ
15 – 18 Temmuz tarihlerinde Ankara’da gerçekleşecek olan Avrupa Şampiyonası’na hazırlanmak için milli sporcularımız, Almanya’nın Köln şehrinde kampa girdi.
Türk milli A takımı antrenörü Suat Toygar gözetiminde 8 günlük kampa giren Muammer Atalay, Gökhan Hasta, Eyüp Karagöbek, Ali Rıza Tanrıverdi, Fatih Harmancı, Ahmet Akdilek, Secahattin Dazkırlı, Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek. Avrupa Şampiyonası’nda elde edilecek puanlarla millilerimiz, Eylül sonunda Avustralya’nın Melbourne şehrinde yapılacak olan Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.
Kamp süresince teknik konuda millilerimize mekanisyen Hasan Hedbe, Fizyoterapist Zakir Gaçarlı ve masör Akın Kılıç, teknik destek verecek.
2010 Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası’nın programı ise şöyle açıklandı:
14 Temmuz – Çarşamba:
12.00 – 14.00 resmi antrenman
17.00 – 17.30 teknik toplantı
15 Temmuz – Perşembe
12:00 Zamana Karşı – elit bayanlar (25.9 km)
15.00 Zamana Karşı – enç erkekler (25.9 km)
19.00 Açılış Töreni
16 Temmuz – Cuma
12.00 Zamana Karşı – genç bayanlar (13.5 km)
15.00 Zamana Karşı – elit erkekler (25.9 km)
17 Temmuz – Cumartesi
09.00 Resmi Antrenman
10.00 Yol Yarışı – genç erkekler (11 Tur)
14.30 Yol Yarışı – elit bayanlar (9 Tur)
18 Temmuz – Pazar
09.00 Resmi Antrenman
10.00 Yol Yarışı – genç bayanlar (6 Tur)
14.00 Yol Yarışı – elit erkekler (14 Tur)

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...