31 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Atilla Bisikletten Büyük Hedef !

Atilla Bisikletten Büyük Hedef !

Bisiklet sporunda aktif anlamda otuz yıla merdiven dayayan Atilla Atay, dünyada bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Daha önce hiç denenmemiş olan, düz yolda saatte 180 km/h limitini hedefleyen Atay ve öğrencileri oldukça yoğun bir tempoyla çalışıyor.

İstanbul Gençlik Spor Kulübü bünyesinde faaliyet gösteren Atilla Bisiklet Takımı, İstanbul’da kalan tek resmi bisiklet takımı olma özelliğine sahip. 2008 ve 2009 yılı Türkiye Takımlar Şampiyonluğu’nu kimseye kaptırmayan ekip, bu yılın da en büyük favorisi.

Bisiklet sporunun gelişmesi ve bisiklet kullanımının artması için çok çeşitli yarışmalara, organizasyonlara ve aktivitelere katılan ve hepsinde büyük başarılara imza atan Atilla Bisiklet Takımı, bisiklet sporunu geliştirmek ve yaygınlaştırmak adına büyük çaba gösteriyor. Takımın kurucusu ve kaptanı Atilla Atay, amaçlarının sporla uğraşan, topluma yararlı gençlerin yetişmesini sağlamak olduğunu söylüyor. Artık hedeflerinin Türkiye’de ve dünyada ilkleri gerçekleştirmek olduğunu belirten Atay, bu projeler arasında en dikkat çekici olanın bisiklet ile 180km/h hıza ulaşarak dünya rekoru kırmak olduğunun altını çizdi.

Hedef düz yolda saatte 180 km/h ulaşmak

Bisiklet sporuna başladığı yer olan Adana’da deneyeceği hız dünya rekoru denemesi ile aktif spora son noktayı koymayı planlayan Atay, hız rekoru denemesini, bisiklet sporunun ön plana taşımayı ve daha önce bu şekilde hiç denenmemiş bir denemeyi Türkiye’de gerçekleştirmeyi hedefliyor. İnsanların ilgisini bisiklete daha fazla yoğunlaştırmak ve kültürün yayılmasını hızlandırmak aynı zaman içerisinde dünyadaki rekabet ortamına ülkemizi de dahil etmek istediğini söyleyen Atay, ‘’Asıl amacımız hayalleri gerçekleştirmek ve başkalarının da hayallerini gerçekleştirebileceklerine olan inançlarını arttırmaktır’’ diye konuştu.

Daha önce hiç denenmedi

Daha önceleri birçok kez denenen ve şu an kayıtlı olan rekor hızı 268 km/h dir. Fakat bu denemelerde bisiklet yüksek kuvvetteki araca bağlı şekilde 100 ila 120 km/h hızlara kadar çekilerek ivmelendirildikten sonra pedal çevirmeye başlanarak rekor denemesinin yapılması şeklinde gerçekleşmiştir. Bunun sebebi dişli oranlarının çok sert olmasıdır. Bir diğeri de tepe inişi şeklinde gerçekleştirilen rekorlardır. Bunlarda da erişilen en yüksek sürat kuru toprak üzerinde  yaklaşık %12 eğimli sönmüş bir yanardağdan aşağı yapılmış ve 175 km/h de kaza ile sonuçlanmış diğeri de kar üzerinde aynı eğime sahip bir dağdan aşağı doğru denenmiş ve  212 km/h hıza ulaşılmıştır. Yapılmış olan bir diğer örnek de dairesel bir Formula 1 pistinde aracın çekmesi ile başlayarak devam edilen bir rekordur, bu denemede 175 km/h lik hız kaydıyla sonuçlanmıştır.

Atilla Atay, bu denemelerden tamamen farklı şekilde hız rekorunu gerçekleştirmeye çalışacak. Atay, araç arkasında aynı şekilde rüzgar boşluğunda gidecek. Ancak bunu 0 km/h hızdan start alaraka yapacak ki, bu şekilde daha önce hiç denenmedi. Tamamen insan gücü ile kalkış yapacak olan Atay, bu güne kadar yaptığı antremanlarda 150 km/h hızlara ulaştı. Fakat bisiklet üzerinde bulunan 84 tırnaklı dişli 145-150 km/h hıza kadar müsaade ediyor. Şu an 104 tırnaklı bir dişlisi bulunan Atay, asıl hız rekoru denemesi için 124 tırnaklı bir dişli yaptıracak. Testlerini Antalya-Adana ve Mersin illerinde gerçekleştiren Atay, ‘’ Yeterli düzlük alanlar ve müsait yollar bu illerimizde var.Bizim bu deneme için aslen 8 km.lik bir düzlüğe ihtiyacımız var. İstanbul’da  da en uygun bölge Sabiha Gökçen Hava alanı bölgesi ve çevresinde bulunan yollar. Sponsor bulduğumuz takdirde denemeyi gerçekleştirmek için 11 aylık bir hazırlanma dönemimiz olacak. 3 kademeli olarak denemeleri yükselteceğiz. Bu denemeler bahsettiğimiz 11 aylık dönemde gerçekleşecek ve ortalama 4 ayda bir rekor denemesi olacak. Web sitemizden yani “www.hizrekoru.com” sitesinden herkes bütün gelişmeleri takip edebilir’’ dedi.

Bisiklete Adana’da başladı

1982 yılında Adana Çukurova Üniversitesi bisiklet takımında aktif spora başlayan takımın kurucusu ve kaptanı Atilla Atay, İstanbul Anadolu Hisarı, Konya Şekerspor, Ankara Silahlı Kuvvetler Gücü, Ytong, Offenbach ve V.Viena takımlarında pedal çevirdi.

26 yıllık profesyonel bisikletçilik hayatında sayısız ulusal ve uluslar arası derecelere imza atan Atay, artık bisiklet sporuna yeni gençler kazandırıyor. 1995 yılından bu yana kendi kurduğu, İstanbul Gençlik Spor Kulübü himayesindeki 6 ilden toparlanan 45 sporculu Atilla Bisiklet Takımı onun önderliğinde yeni başarılara pedal çeviriyor .

Basın buluşması moral oldu

Atilla Bisiklet Takımı’nın Ömerli Oruçoğlu Dinlenme Tesisleri’ndeki kahvaltılı basın buluşması, Türkiye Şampiyonası öncesinde takım kaptanı Atilla Atay ve sporculara büyük moral oldu. Atay, bisiklet sporunun gelişimi için, bu tür basın buluşmalarını tekrarlayacaklarını söyledi. Bir sporun gelişmesi için basınla kurulacak köprülerin sağlam olması gerektiğinin altını çizen Atay, takımın üstlendiği bir başka misyonunun ise bisiklet kullanımında kask kültürünün yerleşmesini sağlamak olduğunu belirtti. Katıldıkları tüm organizasyonlarda, bisiklet kullanan herkesin kask kullanması için uyardıklarını söyleyen Atay, kısa zamanda bisiklet kullanan herkeste kask kültürünün oluşacağına inandığını belirtti.

Kahvaltı ve röportajların ardından, basın mensupları arasında sabit bisikletle yapılan hız yarışması ise büyük ilgi gördü. 2 tur üzerinden yapılan yarışmada birinciliği TRT’den Bünyamin Koç 88.50 km/h’lik deresiyle alırken, Cumhuriyet Gazetesi’nden Semih Koca 88.23 ile ikinciliği, Sporvitrini.com’dan Erden Aktoğu ise 88.13’lük derecesiyle üçüncülüğün sahibi oldu. Birinciliği kazanan Koç, Atilla Bisiklet Takımından 26 inç 21 vites dağ bisikleti, ikinci ve üçüncü sırayı elde eden Koca ve Aktoğu ise 24 inç 21 vites dağ bisikleti kazandılar.

Kaynak: www.sporvitrini.com

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...