26 Mayıs 2020
Ana Sayfa Fotoğraf-Video Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası Başlıyor...

Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası Başlıyor…

2010 Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası, yarın başlıyor. Avrupa ülkelerinin şampiyon bisikletçileri ve Avrupa Şampiyonu ünvanı sahibi 35 ülkeden 203’ü bayan olmak üzere toplam 796 sporcunun katılacak. 16 ülkeden gelen  basın mensupları takip edeceği şampiyonada Türkiye’den 9 bayan olmak üzere 17 sporcu yarışacak.
Ankara’nın ev sahipliğini yaptığı Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası, yarın başlıyor. 35 ülkeden 203’ü bayan olmak üzere 796 sporcunun katılacağı 4 günlük şampiyona, yarın zamana karşı yarışlarla başlayacak. Saat 12.00’da 23 yaş altı bayanlar Zamana Karşı yarışı startı Anıtpark önünde verilecek., Beşevler-Alparslan Türkeş Caddesi-Asti Otogar-Ümitköy Yolu parkurunda 25.9 kilometre pedal çevirecek.
Saat 15.30’da ise genç erkekler çıkış yapacak. Aynı parkurda sporcular 25.9 kilometre koşacak.
Şampiyonanın ikinci gününde genç bayanlar ve 23 yaş altı erkekler Zamana Karşı yarışları gerçekleşecek. Anıtpark önünden saat 12.00’da çıkış yapacak olan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi-Beşevler-Alparslan Türkeş Caddesi-Beştepe Caddesi-Anadolu Bulvarı Kavşağı parkurunda genç bayanlar 12 kilometre, saat 15.00’da start alacak 23 yaş altı erkekler 25.9 kilometre yarışacak.
Şampiyonanın üçüncü gününde ise Yol Yarışları gerçekleşecek. Anıtpark önünde başlayacak yarışlar, 13.5 kilometreden oluşan Fevzi Çakmak Caddesi-Beşevler-Alparslan Türkeş Caddesi-Söğütözü Caddesi-Beştepe parkurunda genç erkekler 11 tur üzerinden 149 kilometre, 23 yaş altı bayanlar ise 9 tur üzerinden 125 kilometre pedal çevirecek.
Pazar günü genç bayanlar 6 tur üzerinden 81 kilometre, 23 yaş altı erkeklerin 14 tur üzerinden 189 kilometrelik yarışlarla şampiyona son bulacak.
16 ülkeden gelen çok sayıda basın mensuplarının da takip edeceği Avrupa Bisiklet Şampiyonası’nda Türkiye’yi 9’u bayan olmak üzere 17 sporcu temsil edecek.
Zamana karşı ve yol yarışlarında genç bayanlarda Ebru Doğan, Şeyda Tozkoparan Seda Öztürk, Eda Kunuk, Gamze Ayaz, 23 yaş altı bayanlarda ise Gül Çelebi, Duygu Çokal, Saniye Sezer, Mehtap Demircioğlu yarışacak.
Genç erkeklerde Zamana Karşı ve Yol Yarışlarda Eyüp Karagöbek, Ali Rıza Tanrıverdi, Recep Ünalan, Fatih Harmancı, Ahmet Akdilek, Secahattin Dazkırlı, Muammer Atalay ve Gökhan Hasta pedal çevirecek.
ÇAVUŞOĞLU’NDAN ÖVGÜ
Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası’nda görev yapacak olan 5’i Avrupa Bisiklet Birliği’nden olmak üzere 20 hakemin Rixos Hotel’de yapacakları toplantı öncesi ziyarette bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı sayın Emin Müftüoğlu ve Avrupa Bisiklet Birliği (UEC) Başkanı Wojciech Walkiewicz ile sohbet etti.  Çavuşoğlu, TBF Başkanı Emin Müftüoğlu, federasyon yönetimine, bisiklet sporunda yaptıkları başarılı çalışmalarından övgüyle bahsedip teşekkür etti.
İlk defa Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası’nı Türkiye’de, Ankara’da düzenlenmesinin kendileri önemli bir olay olduğuna değinen Çavuşoğlu, “ Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı sayın Emin Müftüoğlu ve yönetim kurulunu, arkadaşlarını tebrik ediyor ve kutluyoruz. Önemli bir turnuvayı Türkiye’ye getirdiler. Dağ Bisikleti, yol yarışları Türkiye’nin bir çok yerinde yaptılar, ama en büyüğü şimdi Ankara’da yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’da önemli bir turnuva haline geldi ve Türkiye tanıtımı için de çok büyük bir organizasyonu oldu. Bundan sonra Türkiye’de bisiklet sporunun daha da gelişmesi için çaba sarfetmemiz gerekiyor. Bunun içinde bizler elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Bunun için önemli yatırımların hayata geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.”dedi.
Ankara’da yapılacak olan Avrupa Bisiklet Şampiyonası’nın 2014 yılında yapılacak olan Dünya Bisiklet Şampiyonası için bir referans olacağını belirten TBF Başkanı Müftüoğlu da konuşmasında şunları söyledi:
“Yol Bisikleti Avrupa Şampiyonası, yarın itibariyle başlıyor. 15-16 Temmuz tarihlerinde Zamana Karşı, 17-18 Temmuz’da ise Yol yarışları var. Avrupa’da bisikletinin en üst düzey organizasyona şu ana kadar 35 ülkeden 796 sporcu yarışacak. Yarışlar için her şey eksiksiz tamamlandı. Gençlik ve Spor Genel Müdürümüz sayın Yunus Akgül’ün büyük destekleriyle ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katkısıyla bu organizasyonu aldık. Bu organizasyonu en iyi şekilde Pazar günü bitireceğiz ve bundan sonraki daha büyük organizasyon olan 2014 Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası için iyi bir referans yapmış olacağız.”

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...