30 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber İstiklal Yolu Zafer Bisiklet Turu Sona Erdi

İstiklal Yolu Zafer Bisiklet Turu Sona Erdi

Etabın birincisi Miraç Kal…

Turun şampiyonu Mert Mutlu oldu
İstiklal Yolu Zafer Bisiklet Turu’nun son etabı olan Eskişehir-Dumlupınar yarışı ile turun şampiyonu belli oldu. 516 kilometrelik yarışta turun şampiyonu Mert Mutlu olurken, etabı ise birinci olarak Miraç Kal bitirdi.
26 Ağustos’da İnebolu’dan başlayan 5 etaplı İstiklal Yolu Zafer Turu, Eskişehir-Dumlupınar yarışıyla en anlamlı günde 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda son buldu.
Eskişehir’de valilik binası Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk koyma töreninin ardından start çizgisinde bekleyen bisiklet sporcularının yanına gelen Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Türkiye Bisiklet Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu’ndan İstiklal Yolu Zafer Turu ile ilgili bilgi aldı. İnebolu’dan üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü olan ‘Gözüm cephede, kulağım İnebolu’da’ yazısı bulunan temsili cephane, İnebolu toprağı ve Türk Bayrağı’nı teslim alan Vali Kılıçlar, emanetlerin Dumlupınar’a ulaştırılması üzere sporculara teslim etti. Vali Kılıçlar’ın damalı bayrağı kaldırmasıyla saat 09.15’de start alan 33 sporcunun 152 kilometrelik yarış başlamış oldu. Zaman zaman tempo artırmalarına rağmen gurup halinde yarışan sporcular, havanın sıcaklığına aldırmadan Dumlupınar’a ulaştı. Son 3 kilometrede gerçekleşen atak sonucunda etabın birincisi, 04.33.32 süreyle Konya Şeker Spor’dan Miraç Kal oldu. İkinciliğini aynı süreyle Kocaeli Brisa Spor’dan Kemal Küçükbay, Suriye takımından Khan Shaikhovnifadi aynı süreyle yarışı üçüncü olarak tamamladı.
Genel klasmanında turun 516 kilometre yolu 14 saat 17 dakika 38 saniyede kat eden Kocaeli Brisa Spor’dan Mert Mutlu turun şampiyonu ilan edildi. Genel klasmanın ikincisi 14 saat 18 dakika 09 saniye ile Konya Şeker Spor’dan Mustafa Sayar ve 14 saat 18 dakika 30 saniye ile Bulgaristan Hemus Vivelo takımından Vladimir Keov ise üçüncülüğü elde etti.
Genel takım klasmanında ise Kocaeli Brisa Spor birinci, Hemus Vivelo takımı (Bulgaristan) ikinci ve Dobriç takımı (Bulgaristan) üçüncü olarak açıklandı.
İlk Hedef Anıtı önünde düzenlenen ödül töreninde genel ferdi klasmanda dereceye giren sporcuların madalya ve kupalarını Kütahya Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Kütahya valisi Şükrü Kocatepe, T.B.M.M. Başkan vekili Sadık Yakut ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça sundu.
Etapta sarı mayo, yeşil mayo ve kırmızı mayo sahiplerini buldu. Mert Mutlu’ya sarı, Kemal Küçükbay’a yeşil ve Vladimir Koev’e kırmızı mayosunu Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu giydirdi.
İnebolu’dan yola çıkarılan temsili cephaneyi Tuğgeneral Fındıkoğlu’na, Türk Bayrağını Vali Kocatepe’ye, İnebolu toprağını da Belediye Başkanı İça’ya teslim eden Müftüoğlu, Turun anısına da üzerinde turun haritasını gösteren birer plaket verdi.
Kaynak: www.bisiklet.gov.tr

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...