30 Mayıs 2020
Ana Sayfa Tour Of Turkey 2011 47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu İçin Geri Sayım Başladı

47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu İçin Geri Sayım Başladı

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için artık geri sayım başladı. 24 Nisan’da Sultanahmet’ten start alacak olan TUR 2011 Dünya’da bir ilke imzasını atarak kıtaları birbirine bağlayacak. Boğaziçi Köprüsünden geçişle birlikte Bostancı parkurunda atılacak 8 tur ile start verilmiş olacak. 121 kilometrelik İstanbul etabın ardından diğer etaplara geçilecek.

Tur 2011 etapları sırasıyla;

1.Etap 24 Nisan İstanbul “Europe to Asia” 121 km
2.Etap 25 Nisan Kuşadası – Turgutreis 181 km
3.Etap 26 Nisan Bodrum – Marmaris 166 km
4.Etap 27 Nisan Marmaris – Pamukkale 209 km
5.Etap 28 Nisan Denizli – Fethiye 221 km
6.Etap 29 Nisan Fethiye – Finike 194 km
7.Etap 30 Nisan Tekirova – Manavgat 135 km
8.Etap 1 Mayıs Side – Alanya 160 km

Bu yıl ilk kez parkur etapları arasına Manavgat ve Side’nin ilave edildiğini açıklayan Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin MÜFTÜOĞLU Side’de düzenlenen basın toplantısında gelinen noktayı gururla izlediklerini ve Türk bisikletinin her geçen gün mükemmele doğru gittiğini ifade etti.

Türkiye de her yaşta bireyin sadece spor amaçlı değil ulaşım amaçlı olarak da bisiklet kullandığını ve bu sayının gün geçtikçe arttığını söyleyen Müftüoğlu, bisiklet üreticileri ve üretim hacmindeki artışa dikkat çekti. “Bisikleti yaygınlaştırmak için elimizden geleni yaparken, bisiklet kullanıcılarının karşılaştığı sorunları görmezden gelemeyiz” diye ekleyen Müftüoğlu, bu yıl koşulacak 47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun “Trafikte Bisikletliye Saygı” temasını işleyeceğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yerel Yönetimlerin desteği ile ortak projeler başlatacaklarının müjdesini veririken, bu yılki turun daha farklı bir konumda süreceğini açıkladı. Müftüoğlu bisiklet sporu ve TUR’un bu noktaya gelmesinde emeği olan herkese teşekkür etti.

Bu yıl İlk kez TUR’un son etap startına ev sahipliği yapacak olan Side Belediye Başkanı Abdülkadir UÇAR da basın toplantısında turun bu kentten geçmesinin tarihsel bir değer olduğunu ifade ederek şöyle konuştu; “Sizleri ağırlıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sayın Emin Müftüoğlu arayıp söylediğinde etabın Side den geçecek olması bizim açımızdan tarifi imkansız büyük mutlulukla karşılandı. Side daha Tur rotasında yoktu. Bu yıl Side ve Manavgat olarak tekrar ele alınmasını rica ettik ve bu arzumuz kabul edildi. Çok sevinçliyiz.”

Uçar, konuşmasının son bölümünde bisikletin çocuk yaştaki kitlelere hitap eden farklı bir konumu olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle bitirdi. “Herhalde hepimiz çocukken hep bisiklete binmeyi arzu ederdik. Malesef amacımıza ulaştıktan sonra bisikleti hayatımızdan çıkarırdık. Bu vesile ile, Side’de önümüzdeki yıllarda yerel halkın bisiklete binebileceği özel bisiklet yolları yapılacağını müjdelemek isterim.”

Side Kaymakamı Hacı İbrahim TÜRKOĞLU bir hayalin gerçekleştiğini ifade ederek “geçen yıl bir taslak olarak yapılan konuşma bu yıl gerçeğe dönüştü, turun Side ve Manavgat’tan geçecek olması yöre halkına burada yaşayan yabancılara turun televizyonlara yansıyarak söz konusu tarihi yerlerin gün ışığına çıkacak olması bizleri tarifi imkansız sevince boğmuştur. Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz” dedi.

DHA

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...