25 Mayıs 2020
Ana Sayfa Tour Of Turkey 2011 Colombia Yeniden Tutku Uyandırmak İstiyor

Colombia Yeniden Tutku Uyandırmak İstiyor

İlk defa Colombia es pasión-Café de Colombia takımı 24 Nisan’da İstanbul’da başlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Turu’nda yer alacak. Bu Güney Amerika’dan katılan tek profesyonel kıta takımı.

Yarış direktörü Abdurrahman Açıkalın, “Dünyanın dört bir yanından bu düzeyde takımları ağırlamaktan çok memnunuz. Türkiye’yi herkese tanıtmak istiyoruz. Geçen yıl Brezilyalı takım Scott-Marcondes’i davet ettik ancak Colombia es pasión-Café de Colombia’nın çok daha üst düzey bir takım olduğunu düşünüyorum. Çok yakın bir gelecekte dünyadaki en iyi yokuşçular arasına katılabilecek, gelecek vaat eden bisikletçileri var.” dedi.

Colombialı yokuşçular gerçekten de yine iş başında. Geçen yıl Tour de France’ın 23 Yaş Altı versiyonu olan Tour de l’Avenir’de, Nairo Quintana’nın galibiyeti, Jarlinson Pantano’nun üçüncülüğü ve Darwin Atapuma’nın dokuzunculuğu ile üç sporcusu genel sıralamada ilk ona girdi. Üçü de Colombia es pasión-Café de Colombia takımının üyesi. Pantano Türkiye’de yarışacak takımda olacak.

Pantano, “Bu yarış için çok heyecanlıyım. Tour de l’Avenir şimdiye kadar aldığım en iyi sonuçları elde ettiğim Avrupa yarışı. Üç yıl önce dünya bisiklet merkezinin UCI takımında, genel sıralamada 7. oldum. Ama daha üst seviyeye yükselmek istiyorum ve Türkiye Turu profesyonel takımlardan bisikletçilerle karşı karşıya gelmek için harika bir fırsat.” dedi.

Colombia es pasión takımının yarısı İspanya’da olduğundan Pantano bu yıl Avrupa’da yarışmaya adapte oldu bile. 1 Nisan’da Fransız kupa yarışı Route Adélie de Vitré’de yarışı onbeşinci olarak tamamladı. Bir gün süren yarış Giro dell’Appennino’yu süperstarlar Damiano Cunego ve Emanuele Sella’nın ardından üçüncü tamamlayan Luis Felipe Laverde takımın Avrupa’da şimdiye kadarki en iyi sonucunu elde etti. İtalyan takımı Panaria ile yarıştığı 2006 Giro d’Italia’nın 14. Etap birincisiydi. 31 yaşındaki sporcu şimdi de yeni nesil Colombialı bisikletçilere rehberlik ediyor ve bu sıfatla ABD Posta hizmeti takımıyla Lance Armstrong liderliğinde yarıştığı Tour de France’da -2003’te üç gün boyunca- sarı mayoyu giyen tek Colombialı olan 36 yaşındaki Victor Hugo Peña ile birlikte Türkiye’de olacak.

Laverde, “Yeni Colombia bisiklet takımını, Café de Colombia’nın 80’lerde olduğu gibi yapmaya yardım etmek için buradayız. Bu takım yüzde yüz Colombia’dan. Ülkemizde harika yetenekler var ve organizatörlerimizin amacı 2013 Tour de France’a Colombialı bir takımın katılması. Bu nedenle bugünlerde deneyim kazanmak için Avrupa’da yarışıyoruz. Türkiye Turu bu nedenle gelişimimiz için önemli.” dedi.

Katılan ilk Colombialı 1975’te Bianchi ile Martin “Cochise” Rodriguez idi -27. bitirdi- ama Tour de France’da Colombialıların tarihi aslında yarış direktörü Félix Lévitan’ın Basel, İsviçre’nin startında, profesyonel takımların yanı sıra amatör takımlara da açık olacağı anlamına gelen, yarışın “açık” hale geleceğini açıklamasından bir yıl sonra 1983’te başladı. Bu Sovyet ülkelerini çekme girişimiydi ama sadece Colombia bu çağrıya cevap verdi. Bu çeyrek yüzyıldan fazla süren bir tarih yaratmaya yetti.

1983’ten beri Tour de France’a 66 farklı Colombialı bisikletçi katıldı. İlk yıl 32 Colombialı gazeteci olayı haber yaptı. Katılma rekoru sekiz kere ile Fabio Parra’nın elinde. 1985’ten 1992’ye kadar Turu hiç kaçırmadı ve şimdiye kadar final kürsüsüne çıkan tek Colombialı -1988’de- oldu. Onu 7 kere ile Lucho Herrera izliyor. Hepsini bitirdi ve iki kez puantiyeli mayoyu kazandı (1985 ve 1987). Santiago Botero ise 2000’de yokuş genel klasman birincisi oldu.

Ama 27 yıldır ilk defa 2010’da Rotterdam’da Tour de France’ta yarışan Colombialı bir bisikletçi yoktu. Spor direktörü Oliverio Cárdenas’ın büyük misyonu, tüm ülkenin bisiklet tutkusunu yeniden uyandırmak.

2011 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Turu’na katılacak Colombia es pasión takımı: Juan Pablo Forero (Col), Luis Felipe Laverde (Col), Carlos Martinez (Col), Leonardo Paez (Col), Jarlinson Pantano (Col), Victor Hugo Peña (Col), Juan Villegas (Col), Hugo Salazar (Col).

www.tourofturkey.org

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...