2 Haziran 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Contador'a 2 yıl ceza

Contador’a 2 yıl ceza

Uluslarası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) davası yılan hikayesine dönen Alberto Contador ile ilgili nihai kararını verdi. CAS, Contador’a 2 yıl bisikletten men cezası verdi.

Buna göre, İspanyol bisikletçinin 2010 Fransa Bisiklet Turu ve 2011 İspanyol Bisiklet Turu zaferi başta olmak üzere birçok şampiyonluğu elinden alınacak. 2010 Fransa Bisiklet Turu Andy Schleck’in, 2011 İtalya Bisiklet Turu ise Michele Scarponi’nin olacak.

Uluslararası Bisiklet Birliği, resmi açıklamayı CAS’tan önce yaparken başkan Pat McQuaid “Bisiklet için çok üzücü bir gün. Bazıları bunu zafer olarak görecektir. Fakat söz konusu doping ise kazanan yoktur” dedi.

CAS’ın resmi açıklamasına göre, Contador’un cezası 25 Ocak 2011’den itibaren başlatılacak. İlk verilen cezadaki 5 ay, 19 gün toplam süreden düşürülecek. Böylece İspanyol sporcu bisiklete 5 Ağustos 2012’de dönebilecek.

CAS, “Contador davasına karar veren Hakem Kurulu’nun hem Contador’un savunmasını hem de UCI’ın iddiasını eşit oranda incelediğini fakat ikisini de gerçekçi bulmadıklarını belirtirken Anti-Doping yasaları gereği Contador’un iki yıllık cezaya çarptırıldığını” duyurdu.

Açıklamaya göre, İspanyol bisikletçiye en az 2 milyon 485 bin avro ceza verilecek.

Dava nasıl başladı?
2010 Fransa Bisiklet Turu sırasında yapılan testlerde Alberto Contador’un vücudunda clenbuterol maddesine rastlanmıştı. Ağustos ayında İspanya Bisiklet Federasyonu’ndan bir yıl ceza alıp Fransa Bisiklet Turu birinciliği elinden alınan Contador, daha sonra aynı federasyon tarafından aklanmıştı.

Uluslarararası Bisiklet Birliği (UCI) İspanya Bisiklet Federasyonu’nun Alberto Contador’un cezasını silmesinin ardından Uluslarararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne başvurmuştu. Daha önce 6-7-8 Haziran 2011 tarihleri arasında açıklanacağı duyurulan karar yılan hikâyesine dönmüş, CAS tarafından defalarca ertelenmişti.

Contador, bu süreçte defalarca “Masumum. Doping kullanmadım” açıklaması yaparken bunun bir gıda zehirlenmesi olduğunu söylemişti.

Eurosport

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...