31 Mayıs 2020
Ana Sayfa 350 Ankara İklim Ormanı'ndan haberler var!

İklim Ormanı’ndan haberler var!

İmrahor vadisinde gerçekleştireceğimiz İklim Ormanı için son haftaya girdik. İklim değişikliği için daha fazla harekete geçmek ve ormansızlaştırmaya dikkat çekmek için şimdilik 350 fidan dikiyoruz.
Öncelikle gelişmeleri paylaşalım.

OGM tarafından ağaçlandırma için izin aldığımız alan, Çankaya Belediyesi tarafından tesfiyesi tamamlandı. Cumartesi günü ise, 350 Ankara aktivistleri sahada temizliğe girişti. 20 torbadan fazla organik olmayan çöpü toplayarak bir düzeyde sahayı temizledik. Aktivistlerimizin çalışmalarına dair videoyu izleyin mutlaka!

Diğer yandan, fidanlarımızı görmeye gittik ve nasıl sağlayacağımıza dair ilk bağantıları sağladık.

Önümüzdeki hafta ise, yine Çankaya Belediyesi’nin yardımı ile fidan çukurlarımız açılacak, peyzaj mimarı arkadaşımız orman için seçilen ve tedariği sağlanabilen ağaçlardan bize bir yerleşim planı hazırlayacak. Buna uygun şekilde Cuma günü fidanlarımızı almaya gideceğiz. Pazar günü sabah saatlerinde bizler araziye gittiğimizde ise fidanlarımız varmış olacak.
15 Nisan Pazar günü ne olacak?

15 Nisan büyük gün. İklim Ormanı projemizin ilk adımını atacağız.
Ulaşım için saat 09:30’da Güvenpark’da buluşuyoruz. Bisikletle gelebilenler de orada buluşacak. Yenimahalle Belediyesi’den sağlanan araç ile vasıtası olmayanlar buradan katılabilir. Araçları ile gelmek isteyenler içinde krokimiz aşağıda!
Bu arada, yolda mutlaka iklim değişikliği neticesinde aşırı kar yağışı ve ardından hızla ısınan havalar ile oluşan su baskınlarını, İmrahor Çayı için taşkın hafriyatlarınıda mutlaka görmeye çalışın!
Saat 11’den önce araziye varacağız. Önce hepimiz bir fidan dikimi eğtimi alacağız. Ardından da ekiplere bölünerek dikim kurallarına uygun çalışmaya başlayacağız. 12:30 gibi bir yemek arası vereceğiz. Lüfen kumanyanızı, bol miktarda suyunuzu almayı unutmayın. Piknik havasında gerçekleşecek bu arada belki sizlere daha fazla süprizler yapabiliriz.

Bazı hatırlatmalar. Birincsi güneş altında olacağız. Uzun kollu bir kıyafet giymeyi, şapka kullanmayı ihmal etmeyin. İkinci nokta, bu etkinliği mümkün olduğu kadar iklim dostu yapmak istiyoruz. Yani ulaşım için bisikleti yada sağlayacağımız toplu taşıma aracını tercih edin, tek kullanımlık pet yada bardak yerine çok kullanımlı su şişesi gibi şeyler getirin.
Son olarak, bu etkinlik, iklim için herkesin büyük-küçük farketmeden destek verdiği bir etkinlik olmasını baştan beri istedik. 350 Ankara aktivistleri ve destek olan Tüdef, Tükoder Ankara Şb., Afsad, Odtü MD, Perşembe Akşamı Bisikletçileri (Ankara) dışında pek çok örgüt, grup ya da kurum destek verdi. Orman Genel Müdürlüğü Ankara İşletme Şefliği’ne arazi izni için, Çankaya Belediyesi’ne arazinin düzetilmesi ve dikim desteği, Yenimahalle Belediyesi’ne araç, TÜKÇEV’e fidan bağışı, Ankara Üniversitesi Hitit Bisiklet Topluluğu’na para yardımları, Öteki Bisiklet grubuna getirecekleri fidanlar için teşekkür ediyoruz.
Ne demiştik, iklim meselesi hepimizin meselesi, İklim Ormanı’da hepimizin geleceği için bir adım!
Yazar: Önder ALGEDİK

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...