2 Haziran 2020
Ana Sayfa 4.Etap Fethiye-Marmaris Etabının Galibi Mark Renshaw

Fethiye-Marmaris Etabının Galibi Mark Renshaw

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun dördüncü gününde koşulan 132 kilometrelik Fethiye – Marmaris etabın Rabobank takımından Mark Renshaw 3 Saat 14 dakika 02 saniye ile kazandı. Son metreleri büyük bir çekişme içinde geçen etabın ikincisi aynı zaman ve tekerlek farkı GreenEdge takımından HarleyMatthewGoss oldu. Üçüncülüğü ise yine tekerlek farkı ile Type1-Sanofi’den DanıeleCollı elde etti. Genel Ferdi Klasman birinciliğine yükselen Konya Torku Şekerspor Takımının Bulgar Bisikletçisi İvalioGabrovski Marmaris-Turgutreis etabında da Turkuaz mayoyu giyecek. Gabrosvki Genel Ferdi klasmanda 13 saat 57 dakika 05 saniye birinci durumda bulunuyor.

Yarış Fotoğrafları:

Fethiye-Marmaris Yarış Fotoğrafları 25.04.2012 – Albüm 1
Fethiye-Marmaris Yarış Fotoğrafları 25.04.2012 – Albüm 2
Fethiye-Marmaris Yarış Fotoğrafları 25.04.2012 – Albüm 3 

Konya Torku Şekerspor İvalio Gabrovski yarış sonrası basın açıklaması:

STARTI FETHİYE KAYMAKAMI  MEHMET ALİ KARATEKELİ İLE MÜFTÜOĞLU BİRLİKTE VERDİ Saat 13.00’de Fethiye Belediye binası önünden start verildi. Damalı bayrağı Fethiye Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli ile Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu verdi.

EGE’DE EN SICAK GÜN

İlk üç etaba nazaran bugün koşulan Fethiye – Marmaris etabında sıcak bisikletçilerin en büyük dezavantajıydı. Meteoroloji bilgilerini sabah saatlerinden itibaren alan bisikletçiler, sıcağın önlemini bol sıvı tüketerek almaya çalıştı. Ege ve Akdeniz’de bugün ölçülen en yüksek hava sıcaklığı 25-26 derece olmasına rağmen özellikle asfalt üzerinde hissedilen sıcaklık 29 dereceye kadar yükseldi.

MÜKEMMEL ASFALTLAMA VE HARİKA YOLLAR

Yaklaşık 3 aydır etapların geçeceği yollarını denetleyen Federasyon Asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın ile Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney, Karayolları ile yaptıkları görüşmelerin semeresini aldıklarını belirterek şunları söylediler: “Yabancılar özellikle Marmaris yolundan şikayet ediyorlardı. Ancak sessiz asfalt dedikleri mükemmel bir yolla karşılaştılar. Bu defa harika asfalt onların şaşkınlığına neden oldu. Tüm kafileler, gerek organizasyonun aksaksız geçmesi, gerekse yolların düzgünlüğü konusunda Federasyona teşekkür ettiler. Bizde emeği gelen işçilerimize, Karayollarına, Ulaştırma Bakanlığına şükran borçluyuz. Özellikle bu titiz çalışmalarından ötürü tüm isçilerimize sevgilerimizi yolluyoruz” dediler.

STARTLA BİRLİKTE KAÇIŞLAR BAŞLADI.

Damalı bayrağın sallanmasıyla birlikte grup hemen tempo yapmaya başladı. Amaç dünkü yorgun pedal, Konya Torku Şekerspor’un Genel Ferdi Klasman birincisi İvalioGabrovski’yi daha da yormaktı. Nitekim ilk kilometrelerden itibaren hız limitleri yükseldi grubun.

TIRMANIŞ PRİMİNİ KAZANANLAR

38’inci kilometre geçilirken Tırmanış primini kazananlarda belli oldu. Katusha takımından MaxımBelkov birinciliği,  OmegaPharmaLotto’danMarcoBandıera ikinciliği, AG2R La Mondiale Takımından RomainBardet üçüncülüğü elde etti.

ÖNDE DÖRTLÜ GRUP VAR

Tırmanış priminin belli olmasından sonra Astana’dan Assan Baızaev, Katusha’dan Vladimir Gusev  aynı takımdan MikhailIgnatyev ve FarneseVini’den Diego Caccıa atak yapıp önde dörtlü bir grup oluşturdu. Finişe 70 kilometre fark 1 dakika 10 saniyeye daha sonrada yaklaşık 2 dakikaya kadar çıktı.  Genel Ferdi Klasman birincisi Gabrovski ise ana grupta kalmayı tercih etti. Ana grubun başını ise değişe değişe Konya Torku’lu bisikletçiler oluşturdu. Gabrovski’yi aralarına alıp, hafif rüzgardan da korudular. Ancak hızlı tempo Gabrovski’yi olumsuz yönde etkiledi.

TORKU’YA YARDIM KESİLDİ

Finişe 55 kilometre kala ana grupta yeniden hareketlenmeler oldu. Ancak gözle görülen bir fark vardıkiTorku’lu bisikletçiler sadece kendi aralarında değişiyor, rakiplerinden yardım alamıyordu. Gabrovski’nin etap kazanması, diğer takımları fena halde kızdırmıştı.

ARTIK ÜÇ GRUP VAR

Finişe 43 kilometre kala RabobankTanTheo Bos, SaxoBank’tan  ChristopherJensenJull, FarneseVini’den Leonardo Gıordanı, Konya Torku Şekerspor’dan Hüseyin Özcan bir başka grubu oluşturarak ana gruptan kaçtı. Farkı da 2 dakika kadar açtı. Buna rağmen ana grupta kalan Turkuaz Mayoya yardım asla ve asla yapılmıyordu.

Finişe 33 kilometre kala farklar ön grupla ortadaki grubun zaman farkı 2 dakika 45 saniye, ana grupla olan farkı da 4 dakikaya kadar çıkmıştı. Marmaris sapağına girildikten sonra gruplarda yeniden hareketlenmeler oldu. Üç grup son rampa çıkılırken birleşti. Tüm ataklar başarısızlıkla sonlandı. Buda Gabrosvki’nin işine yarayan gelişmelerdi. Nitekim 11 kilometre kala tüm gruplar yeniden ana grubu oluşturunca Konya TorkuŞekerspor’lu bisikletçilerde rahat nefes aldı. Artık gözler finişe çevrilmişti. Tura gelen Dünyanın en iyi dokuz sprinteri acaba hangi strateji uygulayıp etabı kazanacaktı? Marmaris’e inilen rampada neler olacaktı? Gözler buraya da çevrildi. 9 kilometre kala son bir gayretle LottoBelisol’den Adam Hansen bir atak daha gerçekleştirdi. Ama kaçamadı. Rampa 80 kilometre hızla geride bırakıldı. Artık gözler son düzlükte idi. Grup toplu halde idi. Ve Genel Ferdi klasman birincisi Konya TorkuŞekerspor’luİvalioGabrovski tüm gücünü kullanıp grupta kalmaya gayret gösteriyordu. Son metrelerde fotofinişin bile zor ayırabileceği etabı Rabobank’tanRenshaw kazandı. Etapta dereceye girenlere ödüllerini Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu ve Marmaris Kaymakamı A.Serdar Polat verdi..

TURA YARIN 178 KİLOMETRELİK MARMARİS-TURGUTREİS ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna yarın 178 kilometrelik Marmaris-Turgutreis etabı ile devam edilecek.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...