27 Mayıs 2020
Ana Sayfa 8.Etap 48.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda Zafer İvalio Gabrovski'nin

48.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda Zafer İvalio Gabrovski’nin

22 Nisan’da Alanya-Alanya etabı ile başlayan toplam 1174 kilometrelik 48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bugün koşulan 121 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabı ile tamamlandı. Etabın birinciliğin 2 saat 32 saniye 36 saniye ile alırken, turu Antalya – Elmalı etabında Genel Ferdi Klasman birinciliğine ulaşan Konya Torku Şekerspor’un Bulgar Bisikletçisi İvalio Gabrovski 28 saat 48 dakika 10 saniye ile kazandı. Altı etapta Turkuaz Mayoyu sırtında taşıyan Gabrovski, “Bu mutlu anı ömrüm boyunca unutamam” dedi. Finiş Alanına gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genel Ferdi Klasman Birincisi Konya Torku Şekerspor’un Bulgar Bisikletçisi İvalio Gabrovski’ye madalyası ve kupasını taktim etti. Böylece yıllar sonra Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Genel Ferdi Klasman Birinciliğini bir Türk Kulübü kazanmış oldu.

Yarış Fotoğrafları:

İstanbul – İstanbul Etabı 29.04.2012 Fotoğrafları – Albüm 1

İstanbul – İstanbul Etabı 29.04.2012 Fotoğrafları – Albüm 2

İstanbul – İstanbul Etabı 29.04.2012 Fotoğrafları – Albüm 3

İstanbul – İstanbul Etabı 29.04.2012 Fotoğrafları – Albüm 4

İstanbul – İstanbul Etabı 29.04.2012 Fotoğrafları – Albüm 5

Basın Açıklamaları:


Yarışın Ceryanı
Bisikletçiler Sultanahmet Meydanı’ndaki Ayasofya Camii’nin önünde Başakşehir Belediye Başkanı Mevlut Çavuşoğlu’nun verdiği sembolik startla, Kenedy Caddesine indiler ve burada verilen ikinci gerçek startla 121 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabı başladı. Toplu halde ilk kilometreleri geçilip Galata Köprüsü’ne çıkılırken bir kaza yaşandı.

Galata Köprüsünde Kaza
Dört bisikletçi düştü. Bunlardan Farnese Vini Takımından Rafael Andrıato yarış dışı kaldı. 100’uncu kilometre geçilirken grup ikiye bölündü. Ön grupta Katusha’dan Vladimir Gusev, Omega Pharma’dan Matteo Trentın, Europcar’dan Damıen Gaudın ve Salcano’dan Ivan Steviç tempo yaptı. Bu gruba katılmaya çalışan ikinci grupta atak yaptı fakat bu kez ana gruba yakalandı.

Gabrovski Dikkatli
Turkuaz Mayo sahibi İvalio Gabrovski ise her zamanki sakinliği ile pedal bastı. Çevresinde Torku’lu arkadaşları ona yine büyük bir titizlikle destek vermeye devam etti. Bu arada öndeki dört bisikletçinin ana grupla farkı 43 saniye olarak ölçüldü. Bu fark Genel Ferdi Klasman Birinciliğine oynayan Gabrovski’yi olumsuz yönde etkilemiyordu. Ancak grup içindeki Gusev’i unutmamak gerekiyordu. Önemli olan Gabrovski’nin Caja Rural’dan Andonov ile 1 dakika 32, Astana’dan Alexsandr Dyachenko ile olan 1 dakika 33 saniyelik farkı korumasıydı. Bisikletçiler Şükrü Saraçoğlu’nu Stadı’nı kat edip Kızıltoprağı geride bıraktıktan sonra Sahil Yolu’na inip Bostancı kavşağından tekrar Bağdat Caddesine çıktılar ve burada 8 tur atarak yarışı tamamladılar.

Ön Grup Tempoyu Artırdı
Ana grup kontrollü olarak giderken yine önde Konya Torku’lu bisikletçiler vardı. Grubu onların yanında Lampre ile Omega Pharma’lı bisikletçiler değişerek çektiler. Bu arada yeni zaman farkı da 1 dakika 41 saniye, daha sonrada 2 dakika 11 saniye olarak ölçüldü. Finişe 64 kilometre kala öndeki dörtlü garkı 3 dakika 13 saniye kadar çıkardı farkı.

Finiş Alanına İlgi Büyüktü
Bisikletçilerin tur atışlarını daha yakından görmek isteyen sporseverler, yarış alanını sabah saatlerinden itibaren doldurmaya başladılar. Ailelerinin yanında çocuklar, ve sporseverler, bisiklet stantlarına akın ederek bol bol alışveriş yaptılar. Salcano ve Konya Torku Standı en çok ilgi gören shop’lardı. Bisiklet ısmarlayanlar, tşort alanlar büyük çoğunluktaydı. Kısacası Caddebostan Sahil Yolunda tam bir şölen ve panayır yaşanıyordu.

Türkiye Güzellikleri Primi
Dördüncü tur geride kalırken Türkiye Güzellikleri Primini kazananlarda belli oldu. Birinciliği Europcar’dan Damıen Gaudın kazanırken, ikinciliği Omega Pharma’dan Matteo Trentın, üçüncülüğü Salcano’dan Steviç elde etti.

Korkulan Olmadı Ama
Ön grupta bulunan Gusev’in Gabrovski ile arasında bulunann 3 dakika 40 saniyelik fark bir ara “Eyvah” dedirtti ama ana grup tempoyu artırınca Turkuaz Mayo biraz rahatladı ve zaman farkı 3 dakikaya kadar indi. Ardından 2 dakika 50 saniyeye düştü. 27 kilometre kala fark 2 dakika 14 saniye idi ve Gabrovski’nin tedirginliği daha da azaldı. 2 tur kala fark 1 dakika 50 saniye idi. Elbette bu zaman farkının erimesi TURKUAZ Mayoyu biraz daha zaferine yaklaştırıyordu.

Gabrovski Zafer İçin Bastı
Son tura girilirken ön grupla fark 1 dakikaya indi. Konya Torku Şekerspor’un Bulgar Bisikletçisi İvalio Gabrovski her geçen dakika zafere pedal çeviriyordu. Tempo iyice artmış ön ve ana grubun birleşmesine ramak kalmıştı. 7 kilometre kala Omega Pharma’dan Matteo Trentın bir atak gerçekleştirdi ve 10saniyelik bir fark yarattı. Ancak biraz sonra iki grup birleşti ve İstanbul-İstanbul etabı için ana grup tek parça halinde finişe pedal basmaya devam etti.

Cumhurbaşkanı Finiş Alanında
Bu arada yapılan anonsla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün finiş alanına girdiği duyuruldu. Grup tek parça halinde son virajı da dönünce büyük finiş başladı.

Hay Aksi Hay
Son 2 kilometre kala grup inanılmaz biçimde bir kaza yaptı ve 7-8 kişilik bir grup düştü. Ve finiş için tekrar pedallar dönmeye başladı. Bu arada yeşil mayonun kesin sahibi gözüyle bakılan Gos düşünce Yeşil mayoyu bir ara kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Son metrelerde inanılmaz bir sprint vardı. Rabobank’tan Theo Bos 2 dakika 32 saniye 36 saniye ile etabı birinci bitirdi. Etabın ikinciliğini Andrew Fenn, üçüncülüğü Accent Jobs Takımından Stefan Van Dijk elde etti.

Ivalio Gabrovski: Hayatım Bisiklet
48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu kazanan Konya Torku Şekerspor’un Bulgar Bisikletçisi İvalio Gabrovski basın toplantısında, “Hayatım bisiklet. 8 yaşında bu spora başladım ve şu anda 34 yaşındayım. Türkiye Turu’nu 2007 yılında bir kez daha kazanmıştım . Ama bu yarışın anlamı çok büyük” diye konuştu.

Çok Zorlandım Elbette
İvalio Gabrovski basın toplantısında şunları söyledi:

“3.etapta Turkuaz mayoyu giymeye başladım. Elbette bu büyük sorumluluktu. Her takım sporcusunun rüyası olan bu mayoyu giymeniz tüm dikkatleri ve sorumluluğu üzerinize çeviriyor. Her güne yeni bir tedirginlik ile kalkıyorsunuz. Elbette bende çok zorlandım. Ama şimdi bu zaferin yorgunluğu tatlı tatlı çıkarıyorum. Bana yardım eden tüm takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”

5 Sene Önce de Zordu
Gabrovski, 2007’de kazandığı Türkiye Turu’na dikkat çekerek, “Beş yıl sonra daha da zorlaştığını anladım. Rakipler ve takımlar inanılmazdılar. Büyük pedallar vardı. Onların arasında benim birinciliğim anlamı büyüktür diye düşünüyorum.” dedi.

Aslında Ciddi Bir İnsanım
Gabrovski etaplar sırasında yüzünde sürekli bir tebessüm olduğuna işaret eden bir basın mensubunun sorusuna da şu yanıtı verdi: “Aslında ciddi bir insanım. Zaman zaman yüzümde olan bu gülücükler moralimin yüksek olduğunun işareti olsa gerek”

Altıncı Etapta da Zorlandım
Gabrovski sözlerini tamamlarken şu görüşlere yer verdi:

“3.etapta zorlandığımı söylemiştim. Altını etapta ta zaman zaman tek başıma mücadele verdim. Bu kolay bir durum değildi. Herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Şu anda Konya Torku ile kontratım var ve devam ediyor. Burada mutluyum. Şimdiden uzun vadede yapacak bir planım yok.. Sadece zaferi yaşıyorum”

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...