26 Mayıs 2020
Ana Sayfa Geziler ve Turlar Gökova Bisiklet Turu Start Aldı

Gökova Bisiklet Turu Start Aldı

Muğla Bisiklet Derneği’nin, Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400’üncü yılı kapsamında düzenlediği ”Gökova Bisiklet Turu” başladı.

Muğla Bisiklet Derneği Yönetim Kurulu üyesi Adnan Cangır, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan tura Hollanda, Macaristan, Yunanistan ve İngiltere’den 200 bisikletçinin katıldığını söyledi.

Gökova Bisiklet Turu’nun 2009 yılından itibaren düzenlendiğini, bu yılki turu ise Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400’üncü yılı anısına gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Cangır, düzenlenen turla Türkiye ile Hollanda arasındaki dostluğa katkıda bulunmak istediklerini, bu kapsamda tura bir grup Hollandalı bisikletçiyi de davet ettiklerini belirterek, ”Bisiklet turunun amacı, bölgenin bisiklet turizmini geliştirmek. Tur ile bölgemizin doğal güzelliklerini katılımcılarımıza gösteriyoruz. Avrupa bisiklet ağı için de bazı çalışmalarımız var. Ülkemizin bu yol ağına dahil edilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Derneğimiz ayrıca kent merkezinde bisiklet kullanımını artırmayı da hedefliyor” diye konuştu.

Cangır, tura 4 ülkeden 200 sporcunun katıldığını ve toplam 253 kilometre yolun kat edileceğini söyledi. Muğla’dan başlayan tur kapsamında Akyaka, Ören ve Bodrum’un ziyaret edileceğini belirten Cangır, Bodrum’dan feribotla Datça’ya geçilecek turun, 5 günün sonunda Marmaris’te tamamlanacağını kaydetti.

Tura Hollanda’dan katılan Eric Schuijt de, 3 aydır ülke genelinde düzenlenen bisiklet turlarıyla çeşitli yerleri gezdiğini anlattı.

Tanıdığı Türk insanlarına hayran kaldığını dile getiren Schuijt, ”Türkler çok sıcakkanlı ve misafirperverler. Hollanda ile Türkiye’nin dostluğunun bu anlamda çok önemli buluyorum. Türkler kimliklerini kaybetmesinler. En sevdiğim yanları olan cana yakınlıklarını her zaman göstersinler” diye konuştu.

Turu koşarak tamamlamayı planlıyor

Gökova Bisiklet Turu’nu koşarak tamamlamayı planlayan Selim İlkin ise Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yaşadığını, babasının Türk, annesinin ise Hollandalı olduğunu söyledi.

İlkin, koşmayı çok sevdiği için tura koşarak katılacağını belirterek, ”Amatör olarak atletizmle ilgileniyorum. Bisiklet sporcusu değilim. Babam Türk olduğu için tura katılıp ikinci ülkemi gezmeyi düşündüm. İlk kez bir bisiklet turunu koşarak tamamlayacağım. Herkes bisikletle yolculuk ederken, ben onların yanında koşacağım” diye konuştu.
Tura Avusturya’dan katılan Hasan Kocaoğlu da, uzun yıllardır Avusturya’da yaşadığını, fırsat buldukça Türkiye’ye geldiğini belirtti.

AA

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...