31 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Türkiye 40 Yıl Sonra Olimpiyatlarda

Türkiye 40 Yıl Sonra Olimpiyatlarda

Türkiye tam 40 yıl aradan sonra yol bisikletinde olimpiyatlara katılmanın onurunu yaşıyor. Yol bisikletinde son kez 1972 Munih Olimpiyatları’na katılan Türkiye, 40 yıllık aradan sonra, 3 sporcuyla olimpiyatlara katılıyor.

Türkiye’yi 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda yol bisikleti kategorisinde Ahmet Akdilek, Miraç Kal ve Kemal Küçükbay temsil edecek.

1972 Münih Olimpiyat Oyunları’ndan 40 sene sonra ilk kez bisikletin bir branşında tam kota alan 3 sporcu, yol bisikleti kategorisinde Türkiye’yi temsil etmek için hazır. Milli takım antrenörü Luka Zele yönetiminde bir aydır Slovenya’da kamp yapan sporcuları, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Slovenya’daki kamp merkezinde ziyaret etti.

Türkiye’yi 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda temsil edeçek olan Salcano takımından 24 yaşındaki Ahmet Akdilek, Konya Torku Şekerspor’dan 25 yaşındaki Miraç Kal ve Kocaeli Brisaspor takımından 29 yaşındaki Kemal Küçükbay ile kamp merkezinde görüşen Müftüoğlu, sporcuları kutladı ve onlara başarı diledi.

Olimpiyatlara katılan sporcuların Türk bisikleti adına çok önemli bir misyonu üstlendiğini anlatan Müftüoğlu, olimpiyat oyunlarına maksimum sporcu sayısı ile katıldıklarını ifade ederek, “1972’den bu yana, 40 yıl aradan sonra Londra Olimpiyatları’na 3 sporcu ile katılacağız. Bu sayı, katılım sağlanabilecek maksimum sayıdır. 40 yıldır elde edilemeyen başarıyı yakaladık ve olimpiyatlara 3 sporcu göndereceğiz. 2005 yılından beri yaptığımız planlı ve programlı çalışmalarla bugünkü başarıları elde ettik” dedi.
Sporcular ve teknik heyetle birlikte Başkan Emin Müftüoğlu ve Asbaşkan Abdurrahman Açıkalın da Londra’ya gitti.

Olimpiyat sponsoru Salcano

Türkıye yıllar sonra ilk defa katıldığı olimpiyatlar yol müsabakasına 3 sporcu ıle yer alırken bu 3 sporcunun sponsorluğunu Turkiynin bisiklet markası Salcano üstleniyor.

Türk markası ve takımı olarak Londra’da ülkemizi temsıl etmenin kendileri için büyük gurur olduğunu söyleyen Salcano Yönetim Kurulu üyesi Bayram Akgul 2012 Londra Olımpıyatları’nda başarı hedeflediklerını ve 2016 RİO Olımpıyatları’nda ise şampiyon olacak bir takım oluşturmak için gerekli altyapıyı kurduklarını ve şimdiden bununla ilgili çalışma yaptıklarını ifade etti.

Türk bisikletinin yükselişinde Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun çok büyük katkıları olduğunu vurgulayan Akgül, “Salcano bisiklet firması 1975 yılında kuruldu. Yüzde yüz Türk malıdır Salcano. Yaklaşık 25 yıldır bisiklet üretimi yapıyor. Şu anda Türk milli takımıyla Olimpiyatlarda yarışacak 3 tane yarışmacı da bizim gururumuz. 3 sorcumuz da Salcano bisiklet ile yarışıyorlar. Bizim için gerçekten gurur verici bir durum. Bu başarıları Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Türk sporcularıyla birlikte elde ediyoruz. Hep birlikte daha büyük başarılar elde edeceğiz inşallah” dedi.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...