30 Mayıs 2020
Ana Sayfa Türkiye Bisiklet Federasyonu Emin Müftüoğlu: "Türkiye'de Bisiklet Sporuna İlgi Arttı"

Emin Müftüoğlu: “Türkiye’de Bisiklet Sporuna İlgi Arttı”

“2008’de bir, 2012’de ise üç sporcuyla olimpiyatlara katılarak, önemli bir başarıya imza attık”

Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu, göreve geldikten sonra yaptıkları çalışmalarla Türkiye’de bisiklet sporuna ilginin arttığını söyledi.

Emin Müftüoğlu
Emin Müftüoğlu

Emin Müftüoğlu, AA muhabirine, 2004 yılında göreve geldiklerinde, “olimpiyatlara katılarak, 40 yıllık hasrete son verme” hedefini koyduklarını dile getirdi.
Öncelikle genç ve yetenekli sporcuları keşfetmeye çalıştıklarını kaydeden Müftüoğlu, “Bu sporcuları bilimsel yöntemlerle çalıştırıp, aynı yöntemlerle performanslarını ve kas yapılarını belirledik. Yaptığımız çalışmalarla Türkiye’de bisiklet sporuna ilgi artmaya başladı. Kulüp sayısı hızla arttı. Artan ilgiyle birlikte, 2010 yılında Almanlar’ın en iyi bisiklet antrenörü Horst Strunk ile 3 yıllık sözleşme imzaladık” dedi.

Kendi dönemlerinde Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun kategorisinin yükseldiğini ve dünyanın en iyi sporcularının bu organizasyonda yarışmaya başladığını kaydeden Emin Müftüoğlu, şöyle davam etti:

“Dünya bisiklet kamuoyunun dikkatini Türkiye’ye çektik. Bununla birlikte Türk gençlerinin de bisiklet sporuna ilgisi arttı. Alman Strunk ile anlaştık ve Alman Bisiklet Federasyonu ile de bir ortak çalışma protokolü imzaladık. Sporcularımız, dünyanın en önemli takımlarından Almanya ile birlikte defalarca kamp yaptı ve çalışma programlarına katıldı. Bütün bunlar Türk bisikletinde önemli gelişmeler sağladı. Bisiklet ailesi olarak ‘seviyemiz Balkanlar değil, Avrupa ve dünya olmalı’ dedik. 2016 Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanacak seviyeye ulaşmak hedefiyle uzun süreli bir planı hayata geçirdik. 2008’de bir, 2012’de ise üç sporcuyla olimpiyatlara katılarak, önemli bir başarıya imza attık.”

Türkiye’nin ilk Bisiklet Spor Merkezi Alanya’da

Hazırladıkları uzun vadeli plan çerçevesinde Alanya’da Bisiklet Spor Merkezi oluşturduklarını da belirten Emin Müftüoğlu, “Burada yetenekli gençlere bisiklet eğitimi veriliyor. Merkezdeki eğitimlerinden sonra ilçedeki bisiklet kulüplerinde lisans çıkaran sporcuların, önümüzdeki yıllarda olimpiyatlarda madalya kazanmalarını hedefliyoruz” dedi.

Bisiklet Spor Merkezi’nin çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini kaydeden Müftüoğlu, şunları söyledi:

“İlçedeki okullarda beden eğitimi öğretmenleri ve TBF görevlileri tarafından yetenek taraması yapılarak,merkez için sporcu seçildi. Merkezde 10-17 yaş grubundaki çocuk ve gençlere ücretsiz bisiklet eğitimi verildi. Bu merkezde eğitim alan sporcular, ulusal ve uluslararası yarışlarda önemli dereceler elde etti. Uzun vadeli hedefimiz, bu sporcularla olimpiyatlarda başarılı olmak. 2013 Avrupa Gençlik Olimpiyatları ve aynı yıl Mersin’de yapılacak Akdeniz Oyunları’na bu merkezden sporcu göndereceğiz. Bu sporcuların 2016 Rio Olimpiyatları ve İstanbul’un da aday olduğu 2020 Olimpiyatları’na katılacak milli takımda forma giymesi için yoğun çalışıyoruz. İlk kez Alanya’da başlatılan bu uygulamanın, önümüzdeki yıllarda yaygınlaştırılmasını ve diğer illerde de spor merkezleri oluşturulmasını planlıyoruz.”

2 Yılda 66 Madalya

Federasyon başkanı Müftüoğlu, Alanya Bisiklet Spor Merkezi’nde yetişen ve ilçedeki kulüpler adına yarışmaya başlayan sporcuların 2 yılda toplam 66 madalya kazandığını söyledi.

Sporcuların katıldıkları yarış sayısının artmasıyla birlikte performanslarının da yükseldiğini kaydeden Müftüoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Eskiden saatte 30 kilometre hızla yarış tamamlayan sporcularımız, 40-45 kilometre hıza ulaşır oldu. Yurt dışında katıldığımız yarışmaların sayısını da artırdık. Böylece sporcularımız daha fazla puan alarak olimpiyat kapısını araladılar. Gelinen nokta çok önemlidir ama önümüzdeki hedefler daha da büyüktür. 2016 Olimpiyatlarında ise madalya almayı hedefliyoruz ki, bu Türk bisiklet tarihinde bir ilk olacaktır ve bizde de bunu gerçekleştirecek azim, kararlılık ve ekip mevcuttur.”

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...