27 Mayıs 2020
Ana Sayfa Geziler ve Turlar Mustafa Yıldız Kaleme Aldı Tur Bisikletçiliği

Mustafa Yıldız Kaleme Aldı Tur Bisikletçiliği

Henüz deneyimli bir tur bisikletçisi olmasam da en azından Asya Turu’ndan dönünceye kadar Güneydoğu, Akdeniz, Trakya ve İç Anadolu bölgelerinde yaptığım turların fotoğraflarını gören ve tura çıkmak için can atan arkadaşlar tavsiyelerde bulunmamı istiyorlar. Henüz bisiklet turları ile ilgili yazan yazarlarımız ve dilimize çevrilen yabancı kitaplar olmayınca, az da olsa bu konuda katkıda bulunmak istedim.

Gene de emin olmak için bisiklet ile ilgili yazılmış kitaplara baktım. Nedense Türk toplumunun bisiklete olan bakışı kitaplarda da kendini gösteriyor. Modern ülkelerin tersine bizde bisiklet, toplumun tüm sağlıklı bireyleriyle değil de sadece çocuklarla özdeşleştiriliyor ve bisiklet ile ilgili çocuk öyküleri anlatılıyor. İşte birkaç örnek “Beyaz Bisiklet”, “Eski Bisiklet”, “Kırmızı Bisiklet”, “Koca Kulak’ın Bisikleti”, “Tonton ile Ponpon’un Bisiklet Gezisi”,  “Maviş Bisiklet”. Birde sadece hayali kurulan ama yapılmayan turlar ile ilgili bir kitap gördüm  “Bisiklet’le Hayal Turu”.

Şimdilik bisiklet turlarıyla ilgili en çok sorulan birkaç soruyu cevaplayıp, sorular geldikçe yazmaya devam edeceğim.

Yalnız mı bisiklet sürmeli, yoksa grup olarak mı?

Yalnız sürmenin de, grup halinde sürmenin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Yalnız iseniz kimseye uymak zorunda değilsinizdir. İkide bir arkanıza ya da önünüze bakıp hız arttırmak ya da azaltmak zorunda kalmazsınız. Dilediğiniz anda su içmek ya da tuvalet için durursunuz. İnsanlar size kolayca yaklaşır, rahatça sohbet eder, yemeğini ya da yatağını kolayca paylaşır. Bazen de sıkılırsınız. Anlatacaklarınız içiniz de kalır. Coşkunuz içiniz de kalır. Yükünüzü ağırdır paylaşamazsınız. Ocağınızın, gazınızın, çadırınızın, bilgisayarınızın, fotoğraf makinenizin, kaleminizin, her şeyinizin olması gerekir. Ödünç alamazsınız. Ödünç veremezsiniz. Yaranızı kendiniz sararsınız. Kimsenin yarasını sarmayı düşünmezsiniz. Korkunuz daha fazladır. Sevinciniz daha az. Tek başlarına gökyüzünün en tepesinde süzülüp duran, avını arayan yırtıcı kuşlara benzer yalnız sürücüler. Özgür olan onlardır.

Grup neşelidir. Kendi kendilerine yeterler. Hele sevgili ya da eş ise birlikte pedal çevrilen nerede olursa olsun sıla özlemi çekmezler. Yöre insanına gereksinim duymazlar. Birisi yaklaşsa, soru sorsa aynı anda cevaplamaya kalkarlar ya da grubun lideri cevaplar soruları. Yöre insanıyla dilediğince konuşamazsın grup içinde, soru sormak için beklersin, kendini anlatmak için beklersin.  Nasıl olsa yanlarında arkadaşları, kardeşleri veya eşleri var diye korkusuzca hareket ederler. Sürü halinde uçan kuşlara benzerler, birbirlerini takip ederler, sürüye ayak uydurmak zorunda kalırlar.

Çadır kurulacak en iyi yer neresidir?

Şehre yakın küçük bir petrol ofisi en ideal yerdir. Güvenlik kameralarıyla sürekli izlendiğinden güvenlidir. Petrol çok pahalı bir ürün olduğundan petrol istasyonlarında çalışanlar güven duyabileceğiniz emin insanlardır. Tuvalet, su, sıcak su, bilgisayar ve telefon için şarj imkanı ve sizinle sohbet etmek isteyecek genç bir pompacı olmazsa olmazıdır petrol istasyonlarının. Eğer küçük bir petrol ofisi bulamaz iseniz bir restoranın bahçesinde, bir futbol sahasında ya da şehre yakın bir parkta çadır kurmayı deneyebilirsiniz.

Bisiklet ile günde ortalama ne kadar gidilebilir?

Uzun seyahatlerde çok büyük çoğunluk bir günde ortalama 80 ile 110 kilometre arasında pedal çevirmektedirler. Bisiklet sürülen mesafe genellikle yolun durumuna ve araziye göre günlük ortalama 64 ile 96 kilometreye kadar düşmektedir. Çakıl döşenmiş yada toprak bir yolda 55-80 kilometre bisiklet sürmek asfalt bir yolda 80-110 kilometre bisiklet sürmeye eştir. Yağmur, kar, dolu, rüzgar, nem gibi hava şartları da pedal çevirmemizi etkileyecektir.

Ne kadar aralıklarla mola verilmeli?

16 ile 24 kilometrede bir atıştırmak ve dinlenmek için mola verilmelidir. Uzun yolculuklarda haftada bir gün banyo yapmak, çamaşır yıkamak ve dinlenmek için bir otel veya pansiyonda kalınmalıdır.

Bisikletimi ne kadar yüklemeliyim?

Bisikletinizi mümkün olduğunca az yüklemeye çalışın. Bir bisiklet ortalama 15 kilogram yüklenir. Uyku tulumunuz, çadırınız, metiniz ve vücudunuzun ağırlığı da arka teker üzerinde olacağından yükünüzün %60’ını ön heybelere, %40’ını arka heybelere koyun.

Mustafa YILDIZ’a ulaşmak ve diğer makalelerini okumak için http://bikeandwalkinturkey.wordpress.com resmi web adresini ziyaret edebilirsiniz.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...