29 Mayıs 2020
Ana Sayfa Türkiye Bisiklet Federasyonu Emin Müftüoğlu: Türk Bisikletinin Geleceği Parlak

Emin Müftüoğlu: Türk Bisikletinin Geleceği Parlak

Sırbistan’da yapılan Gençler ve Yıldız Erkekler Balkan Şampiyonası’nda Türk bisikletçilerin aldığı dereceleri değerlendiren Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu, Türk bisikletinin geleceğinin parlak olduğunu söyledi.

Balkan Bisiklet Birliği Başkanı olduktan sonra ilk kez Balkanlar’da bir organizasyona katılan Müftüoğlu, haftasonu Sırbistan’ın Belgrad şehrinde yapılan Gençler ve Yıldız Erkekler Balkan Şampiyonası’na Türk bisikletçilerin 3 birincilik, 2 üçüncülük elde etmesini değerlendirdi. TBF ve Balkan Bisiklet Birliği Başkanı Müftüoğlu, Türk bisikletinin geleceğinin parlak olduğunu belirterek, belirledikleri hedeflere doğru hızla ilerlediklerini dile getirdi.

Türk sporcularının elde ettiği başarıya çok sevindiğini kaydeden TBF Başkanı Müftüoğlu, çok çekişmeli ve katılımı yüksek bir şekilde gerçekleştirildiğini kaydederek, “Türk bisikletini çok iyi bir gelecek bekliyor. Sporcularımızın performansı her geçen gün artıyor. Uluslararası arenada daha çok adımızdan söz ettirmeye başladık. İnanıyorum ki 3-5 yıl sonra çok büyük başarılar gelecek. Genç sporcularımız bize burada bunun mesajını verdi.” dedi.

Türk bisikletçilerin dağ bisikletinde ilk kez 4 yıl önce olimpiyata gittiğini hatırlatan Müftüoğlu, Türkiye’nin, yol bisikletinde de 40 yıl aradan sonra ilk kez bu yıl olimpiyata, hem de maksimum sayıda sporcuyla katıldığını vurgulayarak bu başarıların tesadüfi olmadığını, planlı ve sistemli yapılan çalışmaların ürünü olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin bisiklet sporunda ilk kez Avrupa Şampiyonu çıkardığını vurgulayan Müftüoğlu, Portekiz’de 2011 yılı Temmuz ayında yapılan 23 Yaş Altı ve Gençler Pist Bisikleti Avrupa Şampiyonası Haberleri’>Avrupa Şampiyonası’nda Ahmet Örken’in Avrupa şampiyonu olduğunu hatırlattı. Bunun, Türk bisiklet tarihindeki en önemli ilklerden biri olduğuna işaret eden Müftüoğlu, “Ahmet Örken (18), pistte çoklu bir müsabaka olan ve 6 disiplinden oluşan ‘Omnium’ branşında Avrupa şampiyonu oldu. İkinciliği İtalya’dan Niccolo Bonifazio, 3.lüğü Belçikalı Jasper de Buyst elde etti. Diğer temsilcimiz Recep Ünalan (21) aynı dalda Avrupa 7.liğine ulaştı. Bunlar küçümsenecek başarılar değil.” dedi.

Başarıların tesadüfi olmadığına da vurgu yapan Başkan Müftüoğlu, ilk Alanya’da oluşturulan bisiklet spor merkezlerinin arttırılacağını kaydetti.

Genç yeteneklerin Türk bisikletine kazandırılacağını ve yetenekli gençlerin başarıya ulaşması için her türlü imkanın sağlanacağını belirten Müftüoğlu, Türk bisikletinin geleceğinin parlak olduğunu dile getirdi. Gelecek 2 olimpiyatta madalya beklentisi içerisine girilmesinin hayal olmayacağını kaydetti. Müftüoğlu, “Hedeflerimizi sürekli büyütüyoruz. Hedeflerimiz olmadığı, büyümediği ve gerçekleşmediği gün burada olmayız.” diye konuştu.

Belgrat’ta Yapılan Yarışta:

10 ülkeden toplam 29 spoorcunun katıldığı saate karşı yarışta Türk sporcu Onur Balkan 15.35.29’luk dereceyle birincilik kürsüsüne çıkarken Bulgar Sporcu Valeri İvanov (15.43.54) ikinci oldu. Bu kategoride üçüncülüğü de Türk sporcu Sedat Koç (15.46.65) elde ettti.

YILDIZ ERKEKLER YOL YARIŞI:

63.5 kilometrelik yıldız erkekler yol yarışında da Onur Balkan birinci oldu. Starttan itibaren iyi bir yarış çıkaran Onur Balkan son 25 kilometreyi neredeyse tek başına koştu. Onur Balkan, 01.38.43’lük derecesiyle bu kategorinin de birincisi olurken son dakikalarda atak yaparak yarışı zorlayan Sırp sporculardan Andrej Galoviç (01.39.55) ikinci, Milan Bogdaniç (01.41.53) üçüncü oldu.

GENÇ ERKEKLER SAATE KARŞI:

10 ülkeden 33 sporcunun yarıştığı bu kategoride Ferit Can Şamlı, 21.21.04’lik dedeceyle birinci olurken ikinciye büyük fark attı. Romanya’dan Adrian Dumitru Zamfir 21.49.03’lük dereceyle ikinci Moldova’dan Andrei Covalciuc 21.59.09 ile üçüncü oldu.

GENÇ ERKEKLER YOL YARIŞI:

88.5 kilometrelik parkurda yapılan yarışta bu kez Türk sporcu Ferit Can Şamlı ikinciliği son anda kaçırdı ve üçüncülük kürsüsüne çıktı. Sırp sporcu Milos Borislavjeliç (2.24.45) birinci Arnavutluk’tan İltjan Nika (2.27.23) ikinci oldu. Türk sorcu Ferit Can Şamlı 2.27.29’luk dereceyle yarışı üçüncü sırada tamamlayarak kürsüye çıktı.

Cihan Haber Ajansı

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...