2 Haziran 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Lance Armstong'un 23 Ağustos 2012 Tarihli Resmi Açıklaması

Lance Armstong’un 23 Ağustos 2012 Tarihli Resmi Açıklaması

AUSTIN, Texas – 23 Ağustos 2012 –

Her insanın hayatında “artık yeter” dediği bir nokta vardır. Benim için de artık bunun zamanı geldi. 1999 yılından bu yana kazandığım yedi Tur zaferi için, aldattığım ve haksız avantaj sağladığıma yönelik iddialarla mücadele ediyorum. Geçtiğimiz son üç yıl içerisinde Travis Tygart tarafından anayasaya aykırı cadı avı ile iki yıllık federal ceza soruşturması altındayım. Aileme, vakfımdaki işime ve benim üzerime vurulan bu darbe beni bugün bulunduğum yere getirdi, bu saçmalıktan artık bıktım.

lance_armstrong1

Federal mahkemenin USADA’nın (Birleşik Devletler Anti-Doping Ajansı) saçmalıklarını durdurmasını umuyordum. Her ne kadar mahkeme benim endişelerimi anlayışlı karşılayıp USADA’nın attığı  adımlarda, yürütmesinde ve sürecindeki uygunsuzlukarı ve eksiklikleri görse de mahkeme sonunda bunlara müdahale edilemeyeceğine karar verdi.

Bir an düşündüğümde USADA’nın davasına katılarak bu suçlamalara karşı durabilir ve son kez bu suçlamaları sona erdirebilirdim, bu fırsatı kullanabilirdim. Ancak bu tek taraflı ve adil olmayan sürece dahil olmayı red ettim. Travis Tygart ne söylerse söylesin tuhaf ve çirkin iddialarını destekleyen tek bir fiziksel kanıt bile yok. Elde bulunan tek kanıt başarılı bir şekilde geçtiğim yüzlerce kontrolden başka bir şey değil. Gerek yarış zamanlarında gerekse de yarış dışı zamanlarda, her zaman ve dünyanın her yerinde söylediğim yerde beni buldular. Kan. İdrar. Benden ne istediyseler verdim. Eğer USADA bunun arkasında durmayacaksa bu kadar test yaptırmanın anlamı ne?

lance_armstrong2

En başından beri ne olursa olsun bu soruşturmanın amacı gerçekleri bulmak ve bisikleti temizlemek değil ne pahasına olursa olsun beni cezalandırmaktı. Ben emekli bir bisikletçiyim ama USADA kendisine getirilen 8 yıllık sınırlandırmaya karşı soruşturmayı 17 yıla genişletiyor. UCI ve USA Cycling gibi saygın kuruluşların açıkladıkları gibi USADA’nın bu suçlamaları yapma hakkı yok. Bisiklet sporunun uluslararası yetkili kurumları USADA’ya durması için talimatlar verdiler, USADA’nın uygun olmayan soruşturmasına kimsenin katılmak zorunda olmadığını ve USADA’nın ömür boyu insanları yasaklama veya başarılarını elinden alınma yetkisinin bulunmadığını bildirdiler. USADA’nın kendi hakemleri de dahil bir çok kişi yürütülen sürecin adil olmadığını gördüler. USADA kanunları ihlal etmiştir, kendi kurallarına sırtını dönmüştür, kendi hükümlerini uygulamasını isteyenlere gözlerini kapamıştır. Her seferinde, ABD vergi mükelleflerinin parasıyla,  USADA önüne çıkan herkesi tehdit ederek, hareketlerini ve yöntemlerini sorgulayanların iyi niyetinden şüphe ederek kabadayıyı oynamıştır. Son iki ay içerisinde USADA defalarca herkes için uygulanabilecek tek bir kural seti olması gerektiğini defalarca tekrar edip durdu ama uygulamaya gelince kibirlerinden de taviz vermeden söylediklerinin aksini yaptılar. Bunların hepsinin dışında, aldattıklarını itiraf ettikleri sürece diğer bisikletçilerle kendi kurallarını atlayarak sözde anlaşma yaptılar. Bu bisikletçileri bir çoğu bugün yarışmaya devam ediyorlar.

Sonuç olarak yarıştığım dönemde UCI, WADA ve USADA tarafından konulan kurallar ile yarıştım. A ve B numuneleri pozitif çıkmayan sporcuların pozitif test sonuçlarına sahip sporculara uygulanan aynı kurallar ve prosedürler altında cezalandırılabilmeleri fikri, sistemin bozulmasına neden oluyor; kıskanç, eski bir takım arkadaşınızın inadından veya kişisel çıkarlarından dolayı ya da gerçekten hile yapan bir bisikletçiyle çıkar anlaşması sonucu USADA’da dava açabileceği sürece zemin hazırlıyor. Bu tüm kurallara aykırı, çifte standart ve adil olmayan bir yaklaşım. Doğru değil.

USADA, profesyonel uluslararası bir sporun kontrolünü ele almaya ve beni yedi Fransa Turu birinciliğimi çalmaya çalışamaz. O yedi turu kimin kazandığını ben biliyorum, takım arkadaşlarım biliyor ve karşılıklı yarıştığım herkes biliyor. Aynı yollarda, aynı dağlarda her türlü hava koşulunda, yüz yüze kaldığımız her türlü unsura karşı üç hafta boyunca hepimiz birlikte yarıştık. Kimse için kestirme bir yol, özel bir imtiyaz yoktu. Aynı rotada aynı kurallarla. En güçlünün kazandığın dünyanın en zorlu etkinliği. Bunu kimse değiştiremez. Özellikle de Travis Tygart.

Bugün yeni bir sayfa açıyorum. Koşullar ne olursa olsun artık bu konuya girmeyeceğim. Kendimi, ilk Fransa Turu zaferini kazanmadan önce başladığım işime adayacağım: kanserle yüzyüze gelmiş, özellikle de yeterli hizmet alamayan bölgelerdeki insanlara ve ailelerine hizmet edeceğim. Bu Ekim ayında vakfım 15’inci hizmet yılını ve bir kilometre taşı yaklaşık 500 milyon dolarlık bağışı kutlayacak. Yapacak çok işimiz var ve bu anlamsız dikkat dağıtan şeyin artık sona ermesini istiyorum. Zamanlarını ve enerjilerini kansere adamış insanlara karşı sorumluluklarım var. Bu amacım için sonuna kadar savaşacağım. İleriye bakarak, kendimi beş güzel çocuğuma, kanserle mücadeleye adayacağım ve gezegendeki en güçlü 40 yaşındaki adam olmaya çalışacağım.

Ahmet Berat Begüm’e sonsuz teşekkürlerimizle…

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...