26 Mayıs 2020
Ana Sayfa Geziler ve Turlar Can Onur Ankara-Afyon Turu

Can Onur Ankara-Afyon Turu

Saat 05:45’te Ankara Maltepe’den yola çıktım E90/D200 karayolu üzerinden sırasıyla Temelli, Polatlı, ve Oğlakçı’dan geçerek Sivrihisar’a geldim. Sivrihisar’a sapmadım, kavşaktan E96/D260 Karayolu’na döndüm.

Sivrihisar'a 10 km kala mola
Sivrihisar’a 10 km kala mola

Bu yolu takip ederek sırasıyla Yukarı Kepen, Aşağı Kepen, Gömü, Köroğlu Beli, İscehisar’dan geçerek akşam saat 8 sularında Afyonkarahisar’da oldum. Kilitli pedal,spd olmaması ve guneybatı’dan esen şiddetli rüzgarın da etkisiyle 12 saat olarak planladığım 260 kilometrelik turu ancak 14 saatte tamamlayabildim. Afyon’a geldiğimde 1 hafta öncesinden yer ayırttığım öğretmenevine gittim, fakat resepsiyonda çalışan görevli, bisikletimi otele alamayacağını söyleyince o saatte, o yorgunluğun üzerine Afyon’da otel aramak zorunda kaldım. Neyse, Çınar Otel’de yer buldum, akşam yemeği yedim, duş aldım ve güzel bir uyku çektim.

Jetpet Benzin İstasyonunda

Sivrihisar’dan sonra Afyon’a kadar giden E96/D260 Karayolu, seyahat ettiğim en düzgün asfaltı olan yollardan biriydi. Tabir caizse kaymak gibi pürüzsüz, güzel bir asfalttı.

Turkpetrol benzin istasyonunda mola

Yola atılmış çöpler, içine işenmiş pet şişeler, kullanılmış çocuk bezleri, kırılmış bira ve soda şişeleri, asfalta yapışmış sakızlar arasıra sinirimi bozda da turun geneli keyifli geçti diyebilirim.

Afyonkarahisar-il-sınırı

 

Köroğlu Beli’ne kadar neredeyse hiç ağaç yok diyebilirim. Her yer alabildiğine sarı, ot, bozkır… Böyle yollar bisikletli için sıkıcı olmasına rağmen, onurlu bir mücadelenin yaşandığı bir coğrafya içinden geçtiğimi bilmek bana bol bol düşünme fırsatı verdi.

Aynı iklimde, aynı coğrafyada fiziksel efor harcamak, 90 sene önce o mücadeleyi yapan onurlu insanların yerine kendimi koymak, onları ve bugünü düşünmek, benim için turu önemli kılan bir faktördü. Bu yüzden, yolun ağaçsız oluşu beni olumsuz etkilemedi.
Seyahat esnasında video kayıtları aldım. Bu kayıtlardan seçtiğim 3’er saniyelik bölümleri birleştirerek 2 dakikalık müzikli bir klip yaptım. Video çektiğim için fotoğrafa az yer verdim.

Video:

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

1 YORUM

  1. Teşekkür ederim dostum. Çorum-Alacahöyük ve Hitit bölgesini ben de pedallamak istiyorum. Bayramda hava güzel olursa belki o taraflarda karşılaşabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...