31 Mayıs 2020
Ana Sayfa Geziler ve Turlar 7 Yıllık, Bisiklet'le Dünya Turu Macerası Başladı

7 Yıllık, Bisiklet’le Dünya Turu Macerası Başladı

Demir Atlı Adam ismiyle tanıdığımız Gürkan Genç  7 yılda 7 kıtadaki 84 ülkeyi ziyaret edeceği Dünya turuna 09.09.2012 pazar günü saat 10:00 da 1.TBMM önünden başladı.

“Gelecek için Pedalla” projesi kapsamında Ankara Ulus’taki 1. TBMM binası önünden yola çıkan Genci yüzlerce bisikletçi uğurladı. Tura başlamadan önce 1.TBMM müzesini gezen  Genç, sonrasında kendini uğurlamak için gelen sevdikleriyle vedalaştı. Gence basının ilgisi de büyük oldu.

Fotoğraf Albümleri:

7 Yıllık Bisikletle Dünya Turu 09.09.2012 – Albüm 1

7 Yıllık Bisikletle Dünya Turu 09.09.2012 – Albüm 2

Gürkan Genç ile Röportaj:

Engin Gürelli ile Röportaj:

Dünyanın en iyi gezgin unvanını alabilmek amacıyla başladığı seyahatine ailesinin de katkısı büyük oldu. Genc’in gitmeden önce ailesiyle yaşadığı duygusal anlar herkesi hüzünlendirdi.

Genç  7 yıl sürecek Dünya turuna çıkmadan önce şöyle konuştu “Gelecek için Pedalla” projesiyle 21. yüzyıl seyyahı olmayı hedefliyorum, bu tur sayesinde dünyanın en büyük 5 çölünü de geçme fırsatı bulacağım. Yolda ne yaşarım bilmiyorum ama ben bir hayal kurdum ve kendime inanıyorum. Hiç denenmemiş bir rotayı geçeceğim. Evliya Çelebi’nin torunuyum, rekorlar kitabına girip ülkeme öyle döneceğim. 21. yüzyıl gezgini olarak bilinen Alastair Humphreys’in unvanını elinden alacağım” ifadesini kullandı.

Dünya Turu için Hayal Ortakları Buldum

1 milyar kişiye ulaşacak projesinin ekonomik boyutuna dikkat çeken genç şunları söyledi;

“Japonya’dan döndüğümden bu yana dünya turuna hazırlanıyorum. Bu süreçte çok yıprandım, birçok kuruma bana sponsor olması için başvurularda bulundum. Kendime birkaç ‘hayal ortağı’ da buldum. Başta ana sponsorum Atılım Üniversitesi olmak üzere, Dışişleri Bakanlığı, Global Star Avrasya, Güngörler bisiklet ve birkaç firma daha bana bu turda büyük destek sağladılar. Özellikle Atılım Üniversitesi gibi bir eğitim kurumunun böyle bir projeyi sonuna kadar sahiplenmesini Türkiye adına gurur verici buluyorum. Ama 7 yıldan ve 7 kıtadan bahsediyoruz. Kervan yolda düzülür diyerek turuma başladım ancak böyle bir tur için daha fazlasına ihtiyacım var.”

Çocukken bir hayal kurduğunu ve bu hayali gerçekleştirecek cesareti bulduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Genç, tur sırasında bir takım sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra yol boyunca yaşadıklarını web sitesi www.gurkangenc.com aracılığıyla sürekli paylaşacağını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Öyle bir seyahat düşünün ki beni internet sitemden okuyanlar sanki benimle beraber geziyormuş hissine kapılacak. Yani siz de benimle pedallayacaksınız. Devamlı interaktif olmayı istiyorum. Sayfamda, yol anılarıma dair sorular soracağım ve bilenler arasında yapacağım çekilişle takipçilerim, benle beraber o an bulunduğum ülkede pedallama şansı yakalayacaklar. Kazananların tüm masrafları ben ve sponsorlarım tarafından karşılanacak. Yine sitemde soracağım güncel soruları doğru cevaplayan takipçilerim 2 ayda 1 bisiklet kazanma şansını yakalayacaklar.”

Genç, ilk bisikleti de Adana’dan bir takipçisinin kazandığı da vurguladı.

Gençlerin bisiklete ilgisini arttırmayı istediğini ifade eden Genç, 7 yıllık yolculuğunda, belirli aralıklara çektiği fotoğraflardan oluşan sergiler açacağını ve fotoğrafların satışından elde edilen gelirle ilköğretim, orta öğretim ve üniversite öğrencilerine bisiklet hediye edeceğini kaydetti.

Genç, internet sitesi üzerinden herkesin kendisini takip edebilmesi için sayfasının görme engelli vatandaşlara uygun şekilde düzenlendiğini ve sitenin sesli dinlenebileceğini de sözlerine ekledi.

2 Fransız Gezgin de Uğurlamaya Gelenler Arasındaydı

Gürkan Genç’in projesini internetten duyarak gelen 2 Fransız gezgin de Genci uğurlamak için gelenler arasındaydı.

Bir süredir Türkiye’yi bisikletle gezen Gerard Putigny (51) ve Alain Sousa (34) 2 Fransız gezgin, Genç’in projesinden internet aracılığıyla haberdar olduklarını ve onu uğurlamaya geldiklerini ifade ederek şöyle konuştular ‘’Biz de bisikletle Avrupa’yı geziyoruz umarım yolda onunla pedallama şansı yakalarız.’’

Gürkan GENÇ Kimdir?

1979 Ankara doğumlu Gürkan Genç, işletmecisi olduğu restoranı devrederek, “Doğa için Pedalla” projesini gerçekleştirmek üzere 2010 nisan ayında Samsun’dan Japonya’ya bisikletiyle gitti.

Yolculuğu sırasında, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore ve Japonya’yı pedallayarak geçti. Genç’e, Moğolistan’da, “Demir Atlı Adam” yakıştırması yapıldı.

Genç, Doğa için Pedalla projesi kapsamında;

-11 ayda 12 bin 500 kilometre pedal çevirerek 11 ülke, 950 şehir, köy ve kasaba gezdi.

-15 bin kare fotoğraf ve 2 bin 242 dakika video çekti.

-1 sene içinde 100 farklı kurum ve okulda yaptığı sunumlarla 25 bin gence ulaştı.

-4 fotoğraf sergisi hazırlayarak, festivallere 2 kısa film yolladı.

-Pamir dağını bisikletle tırmanan ve Gobi çölünü geçen ilk Türk olarak tarihe geçti

-Japonya’da 65 yerel gazetede yer aldı.

“Doğa için Pedalla” seyahatinde kullandığı bisikleti halen Koç Müzesi’nde sergilenen Gürkan Genç, tur boyunca bisikletinde taşıdığı Türk bayrağını ise Japonya Kushimato’daki Türk müzesine armağan etmişti.

Gürkan Genç ile ilgili diğer haberler için;
 http://rocklizards.com/tr/2012/09/10/bir-dusun-pesinden-gurkan-sehri-terkeder/

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

1 YORUM

  1. Çok değerli Gürkan Bey,
    Yapmış olduğunuz uzun soluklu bisiklet turlarını gıpta ile izliyoruz. Bu başarılarınızı alkışlıyoruz.
    Başarılarınızın devamını dilerim.

    İdris BEDİR
    Sağlık Bakanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...