26 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber 'Bisiklet kullanırsanız benzine ihtiyacınız olmaz!'

‘Bisiklet kullanırsanız benzine ihtiyacınız olmaz!’

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’daki bisiklet oyunları esnasında kendisine, “Mazot, benzin fiyatlarındaki artışı” hatırlatan NTV muhabirine ilginç bir karşılık verdi: “Bisiklete binin, benzin gerekmez!”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, esprinin biraz soğuk kaçtığını mimikleri ile belli eden NTV muhabirine aldırmadan; “Benzine, mazota vergi yüksek, dünyada da fiyatları artıyor. Bisiklet kullanın. Bisiklet!..”

İLGİLİ HABER:

Dünyanın en pahalı akaryakatını kullanan Türkiye…
Aldığı her 100 liralık benzinin 65 lirasını devlete vergi olarak ödeyen vatandaş geçen hafta ki 8 kuruşluk zammın ardından bugüne de 5 kuruşluk zamla uyandı. 4 liraya dayandı dayanacak denilen benzinin litre fiyatı ise 4.08 oldu.

Tüpraş’ın bugünden itiraben uygulamaya koyduğu 5 kuruşluk zam ile şubat ayında yapılan toplam zam tutarı 25 kuruşu buldu. Zammın ardından İstanbul’da 95 oktan benzinin litresi, 4.03 TL’den, 4.08 TL’ye çıktı. Uzmanlar ise endişeli, çünkü petrolde yaşanan isyan krizi hem benzin de hem de motorinde yeni zamları da beraberinde getirecek.

HÜKÜMETTEN FREN YOK

İsyan ateşinin yükselttiği benzin fiyatlarındaki yüksek vergiler konusunda ise hükümetten herhangi bir geri adım gelmiyor. Geçen hafta yapılan 8 kuruşluk zammın ardından açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hükümetin artan akaryakıt fiyatlarına müdahalesinin sözkonusu olmadığını açıklamıştı.
Yıldız,” Direkt serbest piyasada bulunan benzin, dizel, mazot gibi bütün kalemler ise, ham petrol ve döviz fiyatlarına bağlı yükseliyor. Bizim buna siyaseten müdahale etmemiz söz konusu değil” demişti.

VARİL FİYATLARI FIRLADI

Sektör temsilcileri, Türkiye’nin alım yaptığı Akdeniz piyasasına işaret ederek, “Ocak ayının başında 841 dolar olan benzinin tonu Tunus, Mısır ve Libya’da yaşanan halk ayaklanmaları sonrasında 950 dolara kadar çıktı. TÜPRAŞ, bilindiği gibi geçen hafta benzine 8-9 kuruş zam yapmıştı. Aslında TÜPRAŞ’ın 5 kuruş daha zam yapabilecek opsiyonu bulunuyordu. Bunu çift haneli zam yapmamak için bekletti. Bu arada petrol fiyatları artamaya devam etti. TÜPRAŞ da zammı yaptı” yorumunu yaptılar.
Libya isyanıyla birlikte petrolle iglili olarak her gün yeni bir iddia gündeme oturuyor. Sonuncusu ise Bank of America Merrill Lynch’ten geldi! Bank of America Merrill Lynch müşterilerine gönderdiği bilgilendirme notunda, ilk bilgilerin petrol şirketlerinin Libya’daki üretiminin durduğunu gösterdiği ve günlük 1.2 milyon varil petrol üretiminin durmuş olabileceğinin tahmin edildiği bildirildi.

”Libya’da açıkça iç savaş riski var, bu ülkede aylarca petrol arzı olmayabileceğine inanmak için sebepler bulunuyor. Üretimin düzelmesi aylar alabilir” denilen notta, petrol piyasasının Ortadoğu’da yeni ayaklanmaların üstesinden gelme yeterliğinin çok sınırlı kaldığına işaret edildi.

Ülkenin doğu kesimindeki petrol altyapısının Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi taraftarları ya da muhalif güçlerin saldırılarına açık olmasının ”uzun süre petrol üretimi kaybı riski yarattığına” dikkati çekilen notta, bankanın Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatında gelecek birkaç ayda önemli yukarı yönlü riskler gördüğünü ve petrol fiyatların artacağını tahmin ettiği kaydedildi.

Bu yıl Londra Brent tipi ham petrolünün varil fiyatının 100-115 dolar seviyesinde seyretmesi durumunda enerjinin gayri safi yurtiçi hasıladaki oranının rekor seviyelere yakın seyredeceği ifade edilen notta, petrol fiyatlarındaki yüzde 10’luk yükselişin küresel petrol talebini yüzde 0.5 oranında azaltacağı uyarısında bulunuldu.

Banka, petrol piyasasının Ortadoğu’da yeni ayaklanmalarla baş edebilme yeterliğinin çok sınırlı kaldığını da bildirdi.

Bu arada Libya’nın doğusundaki Bingazi kentinde bulunan Arabian Gulf Oil şirketi yetkilisi Receb Şanun, doğudaki Tobruk limanının yeniden açıldığını ve limandaki terminalin yüzde 100 kapasiteyle çalıştığını söyledi.

Çin’e gidecek bir tankere petrol dolumu yapıldığı, İtalya’ya gidecek başka bir tankere de gelecek günlerde dolum yapılacağını kaydeden Şanun, doğudaki Sarir ve Misla petrol sahalarında kapasite azalsa bile üretimin sürdüğünü ifade etti.

Tobruk Belediye Meclisi Sözcüsü Gamal Şalluf da Sarir ve Misla’nın yanı sıra Nafura petrol sahasında da üretimin yapıldığını, bu üç petrol sahasında yüzde 50 kapasiteyle çalışıldığını açıkladı.

Günde 1,6 milyon varil petrol üreten Libya, ihracatının yaklaşık yüzde 85’ini Avrupa’ya yapıyor.

Kaynak: Meclis Haber Dergisi

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...