26 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber (UCİ) Uluslararası Bisiklet Birliği'nde İlk Türk

(UCİ) Uluslararası Bisiklet Birliği’nde İlk Türk

Uluslararası Bisiklet Birliği ve Avrupa Bisiklet Birliği’nin genel kurulu Fransa’nın Paris şehrinde yapıldı. Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Yönetim Kurulu’nda Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da yer aldı.

Fransa Olimpiyat Komitesi Kongre Salonu’nda yapılan ilk genel kurulda Avrupa Bisiklet Birliği (UEC) Başkanı ve Yönetim Kurulu seçildi. Polonyalı Başkan Wojiech Walkıewicz, yaş sınırlaması nedeniyle yeniden aday olmadı.

UEC Başkanlığı’na Fransa Bisiklet Federasyonu Başkanı ve David Lappartient ve Moldova Bisiklet Federasyonu Başkanı Andrei Tchmil aday oldu. Tarihinde ilk kez iki başkan adayının yarıştığı UEC Başkanlığı’na 34 ülkenin oyunu alan Fransız Lappartient seçildi.

Daha sonra Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Yönetim Kurulu seçimi yapıldı. Pat MC Quit’in başkanlığını yaptığı UCI’nin yönetimine Avrupa’dan 8 delege seçildi. Çarşaf liste yöntemiyle yapılan seçimde aday olan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 42 delegeden 34’ünün oyunu alarak yönetime girmeyi başardı.

UCI yönetimine, Müftüoğlu ile birlikte Avrupa’dan şu isimler girdi: Brian Cookson (İngiltere), Renato Di Rocco (İtalya), Artur Lopez (Portekiz), İgor Makarov (Rusya), Peder Pederson (Danimarka), Marian Stetina (Çek Cumhuriyeti), Tom Van Damme (Belçika)

Seçimden sonra Emin Müftüoğlu ve beraberindeki Türk heyeti büyük sevinç yaşadı. Müftüoğlu’nu sadece Türk heyeti değil Avrupalı delegeler de kutlayarak sevincini paylaştı.

Bugüne dek UCI Yönetim Kurulu’na giren ilk Türk olan Müftüoğlu, son derece duygulu ve sevinçli olduğunu söyledi. Yaklaşık 9 yıldır yaptıkları çalışmalar neticesinde Türk bisikletinde önemli gelişmeler sağladıklarını ve bu çalışmaların Dünya, Avrupa bisiklet kamuoyunda yankı uyandırdığını belirten Müftüoğlu, “Bunların karşılığını ülke olarak aldık ve hak ettiğimiz yere yıllar sonra da olsa gelmeyi başardık. Böyle bir şey kısa bir süre öncesine kadar hayaldi ama şimdi büyüklerimin ve ekibimin desteğiyle bunu başardık. Bu benim değil Türkiye’nin, Türk bisikletinin zaferidir” dedi.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...