30 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber 2012 İtalya Bisiklet Turu Şampiyonundan Doping İtirafı

2012 İtalya Bisiklet Turu Şampiyonundan Doping İtirafı

2012 İtalya Bisiklet Turu şampiyonu Hesjedal:”10 yıldan fazla bir süre önce yanlış yolu seçtim”- “Sporun karanlık geçmişinde yer aldığım için içtenlikle özür dilerim”

Yol bisikleti yarışlarının üç büyük turundan biri olan İtalya Bisiklet Turu’nu (Giro d’Italia) 2012 yılında kazanarak, “grand tour”da zafer yaşayan ilk Kanadalı bisikletçi olarak tarihe geçen Ryder Hesjedal, 10 yıldan fazla bir süre önce doping yaptığını itiraf etti.
Ryder-Hesjedal-1

Hesjedal’in temsilcisi Slipstream Sports tarafından Kanada basınına yapılan açıklamada, doping yaptığı için itibarı zedelenen eski Danimarkalı bisikletçi Michael Rasmussen’in, “Sarı Humma” (Yellow Fever) isimli kitabında yer alan Kanadalı bisikletçi hakkındaki “2003 sezonunda EPO olarak bilinen yasaklı ‘erythropoietin’ maddesini kullandığı” iddiası kabul edildi.

2003 sezonunda Rasmussen’in yarıştığı Rabobank takımının, gelişim programında dağ bisikletçisi olarak yer alan Hesjedal, açıklamasında, dürüst olmanın, sporu ileriye götüreceğine inandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“10 yıldan fazla bir süre önce yanlış yolu seçtim. Bu hatayı 10 yıldan fazla bir süre önce kısa bir zaman diliminde yapmış olsam da hiçbir şey yaptığım gerçeğini değiştiremez. Arkadaşlarım, ailem, basın, taraftarlar, sponsorlar ve aynı yanlışa sapmayan meslektaşlarımdan, sporun karanlık geçmişinde yer aldığım için içtenlikle özür dilerim.”
Ryder-Hesjedal-2

32 yaşındaki Hesjedal’in takımı Garmin-Sharp tarafından yapılan açıklamada ise “bünyelerinde yer alan herkesten dopingle mücadele organlarına karşı dürüst ve açık olmalarının beklendiği” hatırlatılarak, “Bir yıl önce Amerikan Anti Doping Ajansı (USADA) ve Kanada Spor Etiği Merkezi (CCES) ile iş birliği yaparak, bildiklerini paylaşan Ryder için de aynı şeyler geçerli. Bunun yanı sıra yüzde 100 doğruluğa da olan inancımızdan dolayı onu destekliyoruz” denildi.

Hesjedal, USADA’nın, doping yaptığı gerekçesiyle 7 Fransız Bisiklet Turu şampiyonluğu elinden alınan ABD’li eski bisikletçi Lance Armstrong hakkında yürüttüğü soruşturmada tanıklık yapmıştı.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...