29 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Yol Yarışçıları İçin Temel Tavsiyeler

Yol Yarışçıları İçin Temel Tavsiyeler

Merhaba Arkadaşlar Mersin yol yarışı öncesine yetiştirmek istedim yazıyı, biraz aceleye geldi ancak elden geldiğince herzaman yazılarımda olan kalite ve detayı korumaya çalıştım, bazı eksikler yanlışlar olabilir, bu yüzden şimdiden kusura bakmayın, bu yarışı aradan çıkardıktan sonra yazımı daha da geliştirecek ve zenginleştireceğim, şimdilik yarış öncesi ne kadar insan faydalanırsa o kadar sağlıklı ve kazadan uzak bir yarış koşacağımızı düşünüyorum, teşekkürler.

Yol Yarışçıları İçin Temel Tavsiyeler
Merhaba arkadaşlar yeni bir bisiklet yarışı sezonunun arifesinde olduğumuz bu günlerde yepyeni bir makalemizle sizlerleyiz.
Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu makalemiz yol bisikleti yarışçılarını ve özellikle bu heyecan verici dünyaya yeni adım atanları hedeflemektedir, bununla beraber bir çok tecrübeli yarışçının da yararlanacağına inanıyorum.
Makalemizin amacı asfalt üzerinde ince teker ile yarışmayı seçmiş sporcularımızın mümkün olduğunca keyifli, güvenli ve tatmin edici bir yarış koşmalarını sağlamak yarış serisinin son kapanış seremonisi ile birlikte evlerine güzel anılar ile dönmelerinin şansını arttırmaktır.
Elbetteki hayatta hiçbir şeyin tamamen garantisi yoktur ancak yazıdaki hususların dikkate alınıp mümkün olduğunca uygulandığı takdirde istatistiksel olarak sorunlu yarış geçirme olasılığınız azalacaktır.

İyi bir yol yarışçısı aynı zamanda iyi bir gözlemci ve analizcidir, bir çok zamanlar belirsizlikler içinde en doğru kararı vermek, doğru hareket etmek zorundadır. Bu her zaman bir risk içermektedir, bu önemli noktalar zaman içinde kendinizi geliştirmek istemeniz doğrultusunda iyiye doğru gidecektir.
O zaman Yol Yarışçıları İçin Temel Tavsiyeler Başlasın!

5

Kriteryum yarışları yüksek miktarda atak ve adrenalin içerir. (Foto Hakan Yazman)

1: En önemli husus kazasız bir yarış koşmaktır. Dağ bisikletinin aksine Yol bisikleti yarışlarında kazasızlık çok daha büyük önem taşımaktadır, öyle ki hem süratin fazla olması, düştüğünüz takdirde canınızı yakacak şeylerin daha fazla olması, çok sert zeminler vb yol yarışı kazalarını oldukça ciddi ve kaçınılması gereken bir olgu haline getirmektedir daha da kötüsü siz kaza yapmasanız bile grup halinde gidildiği için diğer sürücülerin hataları kazaları sizin kaderinizi etkileyebilmektedir. Yine yol bisikleti parçaları jantları kadroları vs genellikle oldukça pahalı malzemelerden oluşmaktadır, dolayısıyla, kaza hem sağlık açısından kötü aynı zamanda maddi açıdan da külfetli olabilir. O zaman kazalardan kaçınmak/yapmamak için  nelere dikkat etmemiz gerekir ?
   a. Her zaman gurup içinde hareketlerinizde yavaş ve tahmin edilebilir bir şekilde hareket etmelisiniz. Kesinlikle ani hareketlerden, ani hat değiştirmelerden, ani fren/gereksiz pedal kesmelerden, gereksiz hareketlerden kaçınmalısınız! Aksi takdirde çok kişinin kaza yapmasına neden olabilir, ciddi hasarlara yol açabilirsiniz, kendinizi ve diğerlerini büyük tehlikelere maruz bırakabilirsiniz! Anladığınız şekilde grup içinde hareketlerinizden dolayı başkalarının güvenliğinden sorumlusunuz, aynı şekilde onlar da sizin güvenliğinizden.
   b. Tehlikeli sürücüleri fark edin: Her şeye rağmen peleton (grup) içinde tehlikeli hareketlerde bulunan yarışçılarla karşılaşacaksınız, onları tespit etmeniz sağlığınız açısından önem taşır, böyle sürücülerin deryarında (rüzgarında) veya etrafında mümkün olduğunca fazla olmamaya çalışın. Gerektiğinde uygun bir dille (yarışta ve yarış sonrasında) onları uyarmaya çalışın, devamlı böyle tehlikeli hareketlerde bulunan ve bunları düzeltmeyen sporcuları hakemlere şikayet etmekten kaçınmayın, zira gereksiz yere kimse kimsenin hayatını tehlikeye atmamalıdır!
   c. Son sprinte dikkat edin: Özellikle kazalar yarış sonuna doğru ve final sprintinde daha çok olabilmektedir, zira sporcular daha yorgun dikkatsiz ve kazanma hırsı ile kazalara sebebiyet verebilmektedirler. Böyle zamanlarda özellikle kalabalık bir grup ile finiş çizgisine yaklaştıysanız dikkati elden bırakmamalıdır, çok yakın ve tehlikeli bir finiş hissediyorsanız (ve çok başa güreşmiyorsanız) bir kaç sporcunun geçmesine izin vermek ve tehlikeden uzak kalmak daha akıllıca olabilir.
1

Alanya kriteryum yarışındaki kritik viraj! Sağdaki bariyerler bir çok dikkatsiz yarışçı için acı verici bir deneyim oldu! Aynı zamanda Gökay arkadaşımız gibi parkurda tehlikeli süprizlerle karşılaşabilirsiniz, neyse ki sorunsuz atlatılmıştır tehlike… (foto Hakan Yazman)

   d. Virajlara dikkat: Özellikle kriteryum yarışlarında gündeme gelen bu konu, süratle bisiklet yatırılarak girilen virajların güvenli bir şekilde geçilmesi çok önemlidir, viraj esnasında grup hep beraber girdiği için herkes birbiriyle uyum içinde olmalıdır, virajdan sonra genellikle atak yapılarak hız arttırılacağı için vitesler iyi ayarlanmalı bazı zamanlar şiddetli bir atağa hazır olunmalıdır. Bir diğer konuda virajda gitmek istediğiniz yere bakmanızdır aksi takdirde virajda yoldan çıkmanız daha da ötesi bariyerlere çarpmanız işten bile değildir. Virajlara girerken süratiniz viraj yetenekleriniz ve kabiliyetiniz doğrultusunda olmalıdır, kendi yetinizi aşacak şekilde viraja girerseniz üzücü sonuçlar yaşanabilir.
Virajlarda nerede olunmalı ? Buna karar vermeniz gerekiyor, ben çoğunlukla daha dezavantajlı olmasına rağmen daha güvenli olduğu için virajın dış kısmında kalmayı tercih ediyorum, aynı zamanda bu şekilde yol kenarındaki kum/mucur birikintilerinden çukurlardan ve mazgallardan daha uzak olabiliyorum.
   e. Grup içinde nerede olunmalı ? Enerji tasarrufu açısından en avantajlı bölgeler grubun orta kısımları olmasına rağmen herhangi bir kaza anında kazadan uzaklaşabilme ihtimali azalmaktadır, ben kendi adıma daha fazla rüzgar yeme ihtimali fazla olsa da güvenlik açısından gurubun daha arka dış kısımlarını veya öne yakın kısımlarını tercih ediyorum, netice itibariyle gerek içinde bulunduğunuz gurubun tecrübesi gerekse de yarışın bulunduğu zaman bölümü (sakin geçen veya hırçın geçen) itibariyle alacağınız riski belirlemeniz gerekmektedir.
   f. Yolu çok iyi takip edin: gurup içinde gitseniz bile yolun akışını takip etmelisiniz, çukurları cam kırıklarını gözlemleyin, bunlarla yüzleşirseniz gruptaki diğer insanları tehlikeye atmadan gerekeni yapıp mümkünse el hareketleri ile geriden gelenleri uyarınız.
   g. Dua edin: Ben her yarış öncesi dua ederim, kazasız iyi bir yarış olması için koruyucu dualarımı ederim ve kendimce işe yaradığını görürüm. Siz de arzu ederseniz inançlarınız doğrultusunda iyi ve sağlıklı bir yarış geçmesi için koruyucu dualarınızı edebilir, Allaha yaratıcınıza veya kendinizce kutsal saydığınız güce sığınabilirsiniz.
4
   h. Pozitif bir tutum belirleyin: Yarışa kızgın ve sinirli gelmek, yarış sırasında başka sporcularla atışmak tartışmak kazalara davetiye çıkaracaktır, bu yüzden start noktasına geldiğinizde sağlıklı bir yarış için, bütün kızgınlıklarınızı mümkün olduğunca geride bırakmaya özen gösterin, bu konuda en kolay ve etkili yöntem (kendi sağlığımız için) olayları/kişileri affetmek ve serbest bırakmaktır.
   ı. Hızlı refleksleriniz olsun ama gerekmedikçe hızlı hareket etmeyin: Şöyle ki peletonu takip edin devamlı, yavaşlamanız gerekeceğini düşünürseniz, elleriniz çok hızlı frenlere gitsin ama aynı şiddetle hareket etmeyin her zaman yumuşak ama kararlı hareketler belirleyin, öncede defalarca belirttiğimiz gibi ani hareketler çok kişinin kaza yapmasına neden olabilir. Yavaşlamanız gerektiğinde mümkün olduğunca fazla fren yapmak yerine dikkatlice önünüzdeki sürünün sağ veya sol müsait bir yönüne doğru akış gösterin.
   j. Takip mesafesini kontrolünüz altında olsun: Biliyoruz ki öndeki sürücüye ne kadar yakın olursak o kadar enerji tasarrufu sağlarız ancak bu riski de arttırır bu yüzden dikkatli olmalı, öndekinin hata payına izin verecek kadar mesafe bırakmalıyız. Ayrıca gözümüzü öndekinin tekerine (/arka vitesine vb) dikip devamlı bakmamalıyız, yolu ve peletonu takip etmeli ve göz ucuyla da önümüzdeki ile mesafemizi devamlı ölçmeliyiz.
2: Enerjinizi idareli kullanın: Yol bisikleti en önemli olarak birazda enerji tasarrufu ve iyi deryar almak gereksiz enerji harcamamak üzerine kuruludur biraz. Bu yüzden rüzgar yönü hesap edilmelidir ve ona göre gurupta sürülecek uygun yerler seçilmeye çalışılmalıdır.
3: Rüzgar yönünü nasıl anlarım: Bunun için iyi gözlem yapılmalı, mesela bir benzin istasyonunun yanından geçerken bayrakların dalgalanma yönüne bakılmalıdır, aynı zamanda ağaçların dallarının salınma yönüne bakılabilir, öndeki sürücülerin formalarının dalgalandığı taraf gözlemlenebilir. Yine yol döndükçe rüzgarın da değişeceği hesab edilmelidir.
4: Lastiğimi garip hissediyorum patladı mı ? Bu his bütün yol bisikletçilerinin başına zaman zaman gelmekte ve çoğunlukla patlamadan ziyade yol yüzeyindeki dalgalanmalardan olmaktadır. Yarış veya antrenman esnasında bazen yanındaki arkadaş bana lastiğini kontrol etmemi söyler, eğer göz ucuyla bakınca bir şey göremezsem “devam et zaten zaten biraz sonra belli olur tam olarak” derim. Bir diğer yöntem de bisikletin üzerinde hafiften hoplar gibi aşağı yukarı baskı vermektir lastiğe, lastik patladı ve inmeye başlayıp yumuşadıysa jantın vurduğunu hissederek patladığını anlayabilirsiniz.
5: Yeni yarışmaya başladım hemen bir takıma girmelimiyim ? Genel olarak yeni yarışmaya başladıysanız bir takıma girmek için çok acele etmemelisiniz, çoğunlukla da yarış esnasında takımdan çok fazla faydalanamayabilirsiniz çok tecrübeli olmadıkça. Takım seçimi önemlidir, sizi çok geliştirebileceği gibi en büyük stres kaynağınız da olabilir, takımdaki kişiler ve yöneticiler kafa yapınıza uymalı ve mutlu olacağınız bir takımda olmanız önemlidir, böylece verimli bir sporcu olursunuz. Ve takıma girmek takımdan çıkmaktan daha kolaydır.
6: Hangi atakları takip etmeliyim: Yarış esnasında bir çok ataklar olacaktır, eğer toy bir yol yarışçısı iseniz ve çok çok kuvvetli değilseniz, atakların çoğunu ilk etapta takip etmemeniz iyi olur, çoğunlukla takibindeki 3. 5. kişilerden sonra onlara uyarak atağa girmeniz uygun olabilir. Çoğunlukla başarısız bir atağın faturası enerji deponuzdan kayıptır.Genellikle bir çok atakta guruba geri katılmakla son bulmaktadır. Zaman içinde rakiplerinizi tanıdıkça kimin kalıcı ve tehlikeli ataklar yapacağını, kiminkinin bir süre sonra gruba geri katılacağını kestirebileceksinizdir yine de atakları takip etme veya etmeme kararı her zaman bir kumar içermektedir.
7: Lastiğim patlarsa yedek jant kim verecek ? Varsa takımınızın arabasına veya sizi takip edecek bir araba ayarlamaya çalışabilirsiniz, bu arabalar teknik toplantı sonrasında veya yarış öncesi araç numarası almak zorundadırlar. Araca vereceğiniz yedek jantların uygun olmasına bisikletinizdekiyle uyumlu ve aynı vites sayısına sahip olmasına özen gösteriniz.
8: Patlamaya dayanıklı lastikler kullanın: Bir yol yarışı sırasında en önemli talihsizliklerden biri de lastik patlamasıdır, genelde tamir etmek gibi vakit harcayacağınız bir lüksünüz yoktur, takip eden araçtan yedek jant gelse bile önemli bir vakit kaybı yaşayabilirsiniz ve gruba geri dönmek için çok enerji kaybedebilirsiniz veya tamamen kaçırabilirsiniz. Bu yüzden lastiklerinizi patlamaya dayanıklı modellerden seçmek iyi olacaktır, aynı şekilde çok ince ve hafif iç lastiklere rağbet etmemek iyi bir fikir olabilir.
9: Gruptan koptum ne yapmalıyım: Bir atak veya yokuş tırmanışı esnasında gruptan kopma yaşayabilirsiniz, bunun olmaması için elinizden gelen mücadeleyi vermeye çalışın, zira son anda atak bitebilir ve gruptan kopmayabilirsiniz. Eğer koptuysanız etrafınız da başka kopan yarışçıları araştırın onlarla bir araya gelerek beraber çevirerek grubu tekrar yakalayabilirsiniz, yalnız kaldıysanız arkanızda kalmış başka parçalanmış grupları veya sporcuları bekleyebilirsiniz.
2

Finiş anında doğru zamanlama herşeydir ! (Foto Onur Erkmen)

10: Finiş alanını tetkik edin: Yarış başlamadan önce finiş mekanını iyice incelemek yerinde olacaktır, öncesinde kavşaklar var mı, düz bir finiş mi yoksa yokuşlu mu, finişe yaklaşırken yaklaştığını belirleyen yapılar neler vb.
11: İyi bir kişisel antrenör edinin: İyi bir antrenörün gelişiminizde sayısız faydaları olacaktır, yarışlara göre antrenman periyodizasyonunu ayarlayacak, hatta yarışların profilini (yokuşlu, düz, inişli çıkışlı vb) inceleyerek o doğrultuda antrenman yapmanızı sağlayacaktır. Antrenörünüz tamamen güveneceğiniz bir kişi olması önemlidir, eğer onun vereceği program ve sistemlere şüphe ile yaklaşırsanız süreçten fazla yararlanamayacak ve hem antrenörünüzün hem kendinizin vakti ve emeği boşa gidebilecektir.
12: Sprintlerinizi ve zamanlamasını iyi ayarlamayı öğrenin: Bundan yıllar önce Alanya’da ilk yol yarışımı koştuğumda; finişe yaklaştığımızda gurubun en önündeydim finişe kadar gidebileceğimi düşünerek olanca gücümle basmıştım ancak finiş çizgisine 5-10 metre kala bir anda gücüm bitmiş ve beni onlarca kişi geçmişti, eğer daha yakında atağa geçseydim çok daha iyi bir derece elde edebilecektim. Bu yüzden düz biten etaplarda sprint finiş zamanlaması hayati öneme sahiptir, aynı zamanda orada iyi bir yer tutmak en son ana kadar iyi bir güç saklamak önemlidir ve tecrübe gerektirir dolayısıyla zaman içinde daha iyi olacaktır bunu çok aceleye getirmemelisiniz. Yarış dışı arkadaşlarla yaptığınız antrenmanlarda tabela üst geçit vb yerleri hedef tutarak oraya aranızda finiş yapma antrenmanı yaparak zamanlamanızı geliştirebilirsiniz.
3

Solda sevinç, sağda hüzün ! Uzun bir yarış sonrası bazen kazananı veya kaybedeni sadece salise farkları belirleyecektir ! (Foto Hakan Yazman)

13: Bisikletinizin bakımlarını yapın/yaptırın: Bisiklet yarıştan önce mükemmel bir şekilde çalışmalıdır, vitesleri düzgün geçmeli, frenleri olsun diğer sistemleri olsun sorunsuz bir kondisyonda olmalıdır.
14: En önemli şey yarışı kazasız ve sorunsuz bitirmektir, bu yüzden 1. maddeyi çok iyi öğrenmeniz ve uygulamanız gerekmektedir.
   Unutmayın her yarış sonucunda netice ne olursa olsun bir şeyler öğrenecek ve kendinizi geliştirme şansı bulacaksınız. Bu yüzden  sürecin ve peletondaki her kilometrenizin keyfini çıkarmaya bakın. Başarı dileklerimle.
Devam edecek ve geliştirilecek…
Hakan Yazman

 

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...