2 Haziran 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Gürkan Genç Gezgin Bursu

Gürkan Genç Gezgin Bursu

gg1Gürkan Genç Gezgin Bursu bundan sonra , her yıl Üniversitelerin sadece Bisiklet Topluluklarına verilecektir.

Projenin adı: Genç Kaşifler

Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 1 Ağustos – 30 Ağustos

Proje son başvuru tarihi: 1 Haziran

Başvuru adresi: demiratliadam@gmail.com

Genç Kaşiflere sağlanan imkanlar.

* Gürkan Genç Bursu finansal Desteği 1600TL (Okuyucuların ve benim şahsi katkımdır. 1 Ağustos tarihine kadar destek sayfasına gelecek yardımlarla bu miktar artabilir. Tabi bu durum benim alacağım yollada alakalı) (Destek Sayfam)

* Ankara Damla Pastanesi’nde 6 ay içinde satılan Demir Atlı adam tatlısından kumbarada 400 TL birikmiş (Bu tatlı sırf bu proje için sadece Bahadır Duman tarafından üretilmektedir)

Güngörler Bisiklet tarafından 2 adet Keşif yapabilecek bisiklet ve çantaları

 Gürkan Genç Gezgin Bursu desteği 1 adet Husky Bizan 3 kişilik çadır

* Ekipmanlar ve finansal destek Takım arkadaşlarımdan Avukat Gül Yanık’ın hazırladığı sözleşme ile ilgili Üniversite Rektörlüğü aracılığıyla proje sahibi bisiklet topluluğuna devredilecektir. Bu yüzden bana göndereceğiniz proje dosyalarında rektörlüğünüzün imzası olmak zorunda!

Projeye katılım nasıl olacak? Düşündüğünüz projenin bir hikayesi olmalı. Projeyi gerçekleştireceğiniz alanı gezmek isteyenler için çekici bir sunum haline getirmenizi istiyorum. Bu alan üniversitenizin bulunduğu bölgede olmak zorunda. (Akdeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Ege Bölgesi v.b.) Örnek vermek gerekirse; 2010-2011 yılları arasında yaptığım Türkiye-Japonya turu. İpek Yolu… Bu yolun bir hikayesi var. Binlerce yıllık ticaret yolu ve bu yolun adının geçtiği yüzlerce tarihi olay ve niceleri. Üreteceğiniz projenin buna benzer belirli temellere oturtulmasını ve proje seçimi için sunumun bu şekilde yapılmasını istiyorum. Türkiye’den Likya yolu, Karya yolu, Hitit yolu, St. Paul yolu ve niceleri sayılabilir. Bunlar büyük örnekler. Az bilinen veya hiç bilinmeyen rotalar çıkarın. Çevrenizde bulunan yüzyıllık köyler olabilir veya hikayesi olan köylere ulaşın, halkını dinleyin; tarihi eserler veya köprü, çeşme, eski yol, v.b. kalıntılar olabilir; uçsuz bucaksız bir çınar ormanı veya adım başı şelalesi olan bir yol olabilir; oldukça zor bir dağ rotası olabilir. Anadolu’nun zengin bir kültür mirası var. Yani malzeme bol, orijinal fikirler bekliyorum. Kopya çekmeyin sizin fikirleriniz olsun! Kıytırık, baştan sağma, takım çalışması içermeyen projeleri kafadan elenir söylim.  Bisiklet klübünün seçtiği projeye katılacak 2 arkadaşı da bizlere tanıtmayı unutmayın : )
gurkan-genc-gezgin-bursu

Gönderilen Projeler arasında Birinci Gelen Bisiklet Topluluğu Ne yapacak?

2014 Gürkan Genç Gezgin Bursunu kazanan takım 1 ay süresince Akdeniz Bölgesinde rota çıkaracak. Dünya Turu projemin Uluslararası İlişkiler sorumlusu Prof. Dr. Nüzhet Türker kazanan takıma çalışma yapılacak alanı gösterecek.

Bisiklet Topluluğunun bu projeyi kazanmak için bana gönderdiği bölgesindeki çalışmaya, (buraya dikkat) eğitim dönemi içinde kamu kuruluşu/özel sektörden birlikte sponsor bulup gene birlikte gerçekleştireceğiz. Böylelikle bu projeler sizin iş hayatınızdaki girişimcilik basamaklarının bir kaçı olacaktır, öz geçmişinize ekleyebilirsiniz.

Çalışma takvimi nasıl olacak?

Kazanan Topluluğu 30 Temmuz’da Mersin’e çağıracağız. Daha önce hiç kamp yapmamış olabilirsiniz, rota çıkarma konusunda deneyiminiz olmayabilir, uzun yola çıkmamış olabilirsiniz. Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitmenleri size arazide uygulamalı olarak kampçılık ve temel ilk yardım konularında eğitim verecekler. Yine, toplum tabanlı turizm konularında deneyimli olan arkadaşlarımız bir aylık süreci en etkili şekilde nasıl değerlendireceğiniz, nasıl bir çalışma takvimi oluşturmanız gerektiği konusunda hem teorik hem de uygulamalı eğitim verecekler. Ayrıca, bölge belediyeleri ve Orman Bölge Müdürlüğü size lojistik destek sağlayacak. Proje bitiminde, 30 Ağustos’ta da bir çok Üniversite bisikletlilerinin katılacağı şenlikte 15-20 dakika sunum yapmanızı istiyorum! (mecburidir)

Topladığınız tüm verileri; nerede konaklanır, nerde kamp atılır, yolun durumu nasıl, halk evine misafir ediyor mu, bedava internet olanağı var mı, bölgede market ne sıklıkla bulunuyor? Su var mı? Varsa kaç kilometrede bir denk geliniyor. Hangi kilometrelerde ne gibi tarihi yapılar veya nasıl doğa manzaraları var. Yöresel yemekler v.b. bilgileri PDF ve Word dosyası haline getirip fotoğraf ve videolarla birlikte proje sonunda yetkili takım arkadaşıma vereceksiniz. Türkiye’nin gezi rotalarını en iyi şekilde çıkarmaya çalışan siz kaşiflerin çalışmalarını internet sayfamda yerli yabancı bir çok kişiye ulaştırma görevini de ben üstleneceğim. Yapılan çalışma hakkında daha fazla bilgi almak isteyen okuyucular da siz öğrencilere ulaşacak. Bu arada hazırlayacagınız projeler hakkında bizlerde sizlerden ek bilgi isteyebiliriz.

Gürkan Genç Gezgin bursuyla sizleri, sadece bisiklet binmeye değil, ülkemizi, insanımızı, tarihimizi, değerlerimizi, farklılıklarımızı ve güzelliklerimizi tanımak ve tanıtmak için takıma davet ediyorum.

Hayallerini gerçekleştiren insanlar geleceği değiştirirler.

Sevgiler

Gürkan Genç

Proje Seçimini Kim Yapacak?

Hazır takım demişken. Bu bursu almak için göndereceğiniz projeleri Takım arkadaşlarım inceleyip oylama usulü kazananı belirleyecekler. Göndereceğiniz dosyalar sayfalarca olmasın, okumaktan insanları perişan etmeyin. Neler yapabileceğinizi net bir şekilde ifade edin. Baştan savma proje kriterlerine uygun olmayan ve rektörlükten onay almamış projeleri hiç okumayacağız. Bu yüzden kendinize sağlam bir proje taslağı bulun veya çıkartın (Geçen sene olduğu gibi benden istemeyin!) Projelerinizi PDF formatı halinde yukarıda belirttiğim e-posta adresine gönderin. Haydi kolay gelsin.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...