26 Mayıs 2020
Ana Sayfa Tour of Turkey 2014 Alanya'da Açılış Mark Cavendish'den

Alanya’da Açılış Mark Cavendish’den

141 Kilometrelik Alanya-Alanya Etabını Omega Pharma-Quick Step Takımından Dünya’nın Bir Numaralı Sprintçisi Mark Cavendish Kazandı

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u 141 kilometrelik Alanya-Alanya etabı ile başladı. İlk Etabı Omega Pharma –Quick Step takımından Dünya’nın en ünlü sprintiçisi Mark Cavendish 3 saat 15 dakika 43 saniye ile kazandı. Start alanını dolduran yüzlerce bisiklet sever 154 sporcuyu görebilmek, ünlü pedallarla resim çektirmek için adeta birbirleriyle yarıştı. Dünya’nın bir numaralı bisikletçisi Mark Cavendish ilgi görenlerin başında geliyordu. Onu Andrei Greipel ve Mark Renshow takip etti. İtalyanların ünlü sprintçisi Alesandro Petacchi ise hayranlarının hücumuna uğrayan bir başka ünlü pedaldı. Startı Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu birlikte verdi.

Yarış Fotoğrafları:
Takım Tanıtım Seremonisi Fotoğrafları
TUR 2014 1.Etap Alanya-Alanya- Fotoğrafları – Albüm 1
TUR 2014 1.Etap Alanya-Alanya- Fotoğrafları – Albüm 2

Cavendish

ÇOK ÇABUK BİR KOPMA OLDU

Bulutlu ancak sıcak bir havada her zaman olduğu gibi ilk kilometreler toplu halde geçildi. Ancak 5 kilometre sonra ilk atak geldi. Aralarında Konya Torku Şekerspor Bisikletçisi Miraç Kal’ın bulunduğu 4’lü grup atak yapıp önce 22, sonra 30 saniye kadar arayı açtı. Bu grubun içinde, MTN Qhubeka takımından Wesemann Martin, Topsport Vlaanderen-Baloise TSV takımından Van Hoecke Gijs ve Unıdethealtcare-Present By UHC takımından De Maar Marc’ta bulunuyordu. Ana grubun önünde ise bir süre Omega Pharma-Quick Step takımından Alessandro Petacchi vardı, ancak bisikletinde sorun çıkınca, takım arkadaşları durarak yardım etti. Bu arada dörtlü grubun ana grupla arasındaki fark 1 dakika 7 saniyeye çıkarken, dörtlü grubun tempo artırdığı gözlendi.

15.KİLOMETREDE FARK 4 DAKİKANIN ÜSTÜNE ÇIKTI

Bir süre sonra ana grupla farkın 2 dakika 44 saniyeye çıktığı anons edildi. Ana grubun sıcak havada tempo düşürmesi nedeniyle, dörtlü grubun 15. kilometrede farkı 4 dakika 35 saniyeye çıkardığı gözlendi. Fakat oldukça düz sayılabilecek parkurda çoğu yarışlarda olduğu gibi bu fark finişe yaklaşılırken kapanmayacak bir fark olarak değerlendirilmemeliydi. Ana grubu ise 20’inci kilometre geçilirken Omega Pharma-Quick Step takımının çektiği gözlendi. Ama buna rağmen fark bir dakika daha açıldı ve 5 dakika 35 saniyeye çıktı. 277inci kilometre geçilirken Ana grubun temposu, öndeki dörtlüyle zaman farkını azaltmaya başladı. Bu neticesinde yeni farkı 4 dakika 27 saniyeye düştü. Sakatlıktan yeni çıkan Lotto Belisol Takımının sporcusu ve Türk bisiklet severlerin yakından tanıdığı Andrei Griepel’in, ana grubun ortasında her zaman olduğu dinlenerek pedal basması onun klasik bir özelliği idi. Diğer usta sprintiçilerin ise genelde kendilerini fazla yormaması ise dikkat çekiyordu. Tempo ise fazla rüzgar olmayan havada düşük olarak gerçekleşti. 30’uncu kilometre geçilirken Ana Grubun yaklaşmasına tanık olduk. Fark 3 dakika 55 saniyeye indi. 35’inci kilometre’de ise fark 2 dakika 51 saniyeye düştü.

TIRMANIŞ PRİMİ DE MAAR’IN

Alanya-Alanya etabının ilk ödülü olan tırmanış primi Unıdethealtcare Presented By UHC takımından De Maar Marc’ın oldu. 54.8’inci kilometre geçilirken önde pedal basan dörtlüden, Topsport Vlaanderen-Baloise TSV takımından Van Hoecke Gijs ikinciliği, üçüncülüğü de Konya Torku Şekerspor Takımından Miraç Kal elde etti. Bisikletçiler tırmanıştan sonra süratlerini artırarak inişe geçtiler. Öndeki dörtlü yine üstünlüğünü sürdürüyordu, ancak farkın kapandığı da bir gerçekti. İnişte ana grup hızını iyice artırdı. Ancak 2 dakikaya kadar düşüp, tekrar 3 dakikaya kadar çıktı. Dörtlü grubun performansı gerçekten övgüye değerdi.. Zira etkili bir rüzgar alanının içine girmelerine rağmen tempolarını düşürmediler.

GÖZLER SPRİNT PRİMİNE ÇEVRİLDİ

63.8 kilometre geçilirken bu kez gözler Sprint primine çevrildi. Önde giden dörtlü grup yine avantajlıydı. Ama bu kez kimin çizgiyi birinci geçeceği merak konusu idi. Prim çizgisine yaklaşılırken MTH-Qhubeka’nın sporcusu Wesemann Martın, Konya Torku Şekerspor’dan Miraç Kal ile sprinte kalktı. Tekerlek farkıyla Qhubeka’nın bisikletçisi Martın birinci geldi. Miraç ikinciliği aldı, Unıdethealtcare Presended By UHC takımı sporcusu De Maar Marc üçüncü oldu. Sprinti primi sonrası, ana grup yine tempo artırdı. Ancak dörtlü grup birbirlerini çeke çeke bir teslim olmuyordu. Finişe 63 kilometre kala fark ilk kez 1 dakika 30 saniyeye indi. Ana grupta ise Omega Pharma’nın tempo yaptığı gözlenirken, Lotto-Belisol’de bu çekişe ortak oldu. Ana grup, tam öndeki dörtlü yakaladım derken, fark önce 145’e sonra yeniden 2 dakikaya çıktı. Finişe 53 kilometre kala ters rüzgara yakalanan dörtlü gruba, ana grup 1 dakika kadar yaklaştı. Grup düz parkurda neredeyse birleşiyordu..Fark 50 saniyeye kadar indi. Finişe 50 kilometre kala fark 37 saniyeye indi ama uzun süre bu fark kapanmadı…Ve nihayet 104’üncü kilometre geçilirken dörtlü grup yakalandı.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ MÜTHİŞ BİR ÇEKİŞMEYE SAHNE OLDU

Alanya içine girilirken Türkiye Güzellikleri Primi için müthiş bir çekişme vardı.Wanty-Groupe Gobert WGG takımından Robert Frederique birinci oldu. İkinciliği Orica GreenEDGE takımından Mouris Aidis, üçüncülüğü Topsport Vlaanderen-Baloise takımından Salomeın Jarl elde etti. Yarınki etapta Beyaz mayoyu Frederique giyecek..

BİR ATAK DAHA

Finişe 30 kilometre kala Neri Sottoli takımından Tedeschi Mirko atak yapıp ana grubun önüne geçti ve arayı önce 30 saniye açtı. Sonra bu farkı 18 saniyeye düşürdü. Ancak Mirko fazla gidemedi ve ana grup yeniden tek parça oldu. Alanya-Alanya etabının ikinci şeref turunda ise ana grup 15 kilometre kala yüksek tempoda pedal bastı. Bu anlarda herhangi bir atak gelmedi. Finişe 10 kilometre kala ana grubun pozisyonu aynı idi. Toplu halde geçildi. 5 kilometre ataklar başladı. Finiş için herkes pozisyon kollamaya başladı. Görüntü mükemmeldi.Ön grupta sürekli değişimler, bol bol ataklar geliştirilmeye başlandı.

KÜÇÜK ÇAPLI KAZA

3 kilometre kala herhangi bir kopma yoktu. 2 kilometre kala altı kişilik bir grup çarpıştı, ama kalkıp devam ettiler. Son kilometreye girildiğinde grup inanılmaz bir tempo ile pedal bastı. Çizgiyi ilk geçen Dünya’nın en büyük sprintiçisi kabul eden Omega Pharma-Quick Step takımından Mark Cavendish oldu. Derecesi 3 saat 15 dakika 43 saniye olarak tescil edildi. İkinciliği tekerlek farkıyla Cannondale takımından Elie Vivianı, üçüncülüğü Belkin Takımından Theo Bos elde etti.

TUR’A YARIN ALANYA-KEMER ETABIYLA DEVAM EDİLECEK

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yarın 175 kilometrelik Alanya-Kemer etabıyla devam edilecek.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

1 YORUM

  1. KONYA ŞEKERSPOR BOL ŞANSLAR DİLERİM AMA, BURDA ÖNEMLİ OLAN AVRUPADA YARIŞMAK ESAS ÖNEMLİ OLAN ORADA KONYA ŞEKERSPOR’RU ORADA DUYURMAK GEREKİR VE’DE SPORCULARIMIZ KENDİLERİNE YETİŞTİRMELERİ GEREKİR KENDİ HATALARIMIZI ÖĞRENİRİZ ELİN YUMRUĞUNU YEMEYEN KENDİ YUMRUĞUNU BALYOZ SANIR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...