27 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Bisiklet Kitabı, Sürüş Teknikleri, Bakım-Onarım, Tarih

Bisiklet Kitabı, Sürüş Teknikleri, Bakım-Onarım, Tarih

Dünyalı’nın Haziran 2014 ‘te yayımlanan 4. sayısında çok özel bir armağan hazırladık. Malum, yaz geldi. Okullar bu ay tatile giriyor. Okulun kapanması demek karne almak demek. Kimi Dünyalılar içinse karne almak demek karne hediyesi demek. Bazıları için de karne hediyesi demek bisiklet demek! Bizim armağanımız da işte tam olarak bu konuyla ilgili. Senin için harika bir kaynak hazırladık: Bisiklet Kitabı – Sürüş Teknikleri, Bakım-Onarım, Tarih

Bisiklete binmek için illle de karne alman ve karne hediyesi beklemen şart değil tabii. Belki zaten bir bisikletin vardı ve ona nasıl bakım yapacağını düşünüp duruyordun ya da önümüzdeki dönemde bir bisiklet sahibi olmayı planlıyordun da nereden hangi bisikleti alacağına karar veremiyordun. Belki de bisiklete binmeyi ilk kez öğreneceksin ve bisikletle ilgili en ufak fikrin yok. Senin durumun bunlardan hangisi bilemiyorum Dünyalı, ama bildiğim bir şey var ki, o da bu “Bisiklet Kitabı”nın senin için bir numaralı başvuru kaynağı olacağı.

Bisiklet Kitabı’nda neler var?

Bisikletle ilgili hemen her şey var. Elbette işe bisikletin tarihini anlatarak başladık. 1817 ‘de başlayan bisiklet macerası birçok evreden geçerek günümüze ulaşmış. “Bisikletin Tarihi” başlıklı bölümde atlanmaması gereken tüm dönüm noktalarına yer vermeye çalıştık.

“Bisiklet Türleri” bölümünde yol ve dağ bisikleti gibi en bilinen türlerin yanı sıra katlanır bisiklet ve tandem gibi daha az rastlanan türlerden ve her birinin temel özelliklerinden söz ettik.

“Bisiklet Seçimi” başlıklı bölüm, bisiklet almaya karar vermiş kişiler için önemli. Bisikletin kullanım amacı ve boyu/bedeni hakkında bilgi veren bölümde bisiklet alırken nelere dikkat etmen gerektiğinin özellikle altı çiziliyor.

bisiklet kitabı 2“Bisiklet Giyimi” elbette önemli. Kask, eldiven, gözlük, ayakkabı, üst ve alt giysileri hakkında ipuçlarına yer verdik ve her birinin doğru ve yanlış kullanımlarda bisiklet sürücüsüne ne tür kolaylıklar ve zorluklar yaratabileceğinden söz ettik.

“Bisiklet Sürüş Teknikleri” bölümünde gezileri hem daha keyifli hem da daha güvenli hale getirebilecek ipuçları var.

“Bisikletle Ulaşım” dünyada bisikletin ulaşım aracı olarak kullanım biçimlerinden örnekler verirken, trafikte bisikletle görünür olma konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Bisiklet elbette bir spor aracı da.

“Bisiklet Sporu” bölümünde yol, pist ve dağ bisikleti yarışlarını konu ettik.

“Bisiklet Bakımı ve Onarımı” bölümünde ise bir bisikleti A’dan Z’ye nasıl temizleyebileyeceğin, hangi alet edevattan yararlanabileceğin ve onarım yaparken kullanabileceğin püf noktaları yer alıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle: Bisiklet Temizliği, Bisikleti Nasıl Saklamalı? Lastik Tamiri, Bisiklette Sele Ayarı.

Kimler hazırladı?

“Bisiklet Kitabı” Sundu Bisiklet‘in katkılarıyla hayata geçirildi. Dünyalı Dergi’nin Yayın Yönetmeni Yıldıray Karakiya öncülüğünde hazırlanan kitaptaki metinleri, kendisi de bir bisiklet yarışçısı olan Tufan Sağnak kaleme aldı. Bisiklet tarihini Ali Çetinkaya ve Mark Hale‘in illüstrasyonları eşliğinde anlattık. Bisiklet bakım ve onarımının tüm aşamalarını ise fotoğrafçı Latife Tunç tek tek görüntüledi. Kitabın grafik tasarımını Bahar Giray, editörlüğünü Ayşegül Utku Günaydın yaptı.

bisiklet ktiabı 3

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...