26 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Gürkan Genç 20 Ülkeyi Geride Bırakarak Cezayir'e ulaştı

Gürkan Genç 20 Ülkeyi Geride Bırakarak Cezayir’e ulaştı

Genç, başkent Cezayir’de ülke basınıyla bir araya geldi. Türkiye’nin Cezayir Büyükelçiliğinde yapılan basın toplantısında Genç, “İlk defa bir bisikletçi tek seferde dünyanın 5 büyük çölünü ve en yüksek 5 araç geçiş noktasını geçecek” dedi.

Türk gezgin, Cezayirlilerin çok misafirperver bir millet olduğunu, bir ay boyunca hep evlerde misafir edildiğini kaydetti. Genç, “Gezdiğim ülkeler arasında Türk bayrağıyla beraber bisikletime sadece Cezayir ve Japonya’da o ülkelerin bayrağını taktım. Bu iki ülkede de çok yüksek misafirperverlik gösterdiler” dedi.
gurkan-genc-cezayirde

Fas turunu tamamladıktan sonra geçtiği İspanya’dan bindiği feribotla Cezayir’e ulaştığını anlatan Genç, Cezayir’in batısında bulunan Oran’dan kuzeye doğru hareket ederek, Sahra Çölü’nün Cezayir’deki kısmını geçtiğini söyledi.

Genç, 7 yılda 7 kıtayı dolaşarak 84 ülkeyi, dünyanın en büyük 5 çölünü ve en yüksek 5 araç geçiş noktasını bisikletiyle aşarak dünya turunu tamamlamayı hedeflediğini ifade etti.

“Gelecek için pedalla” sloganını kullanarak çıktığı dünya turunu kendi adına oluşturduğu internet sayfası aracılığıyla gün begün takipçileriyle paylaşan Genç, Dünya Guinnes Rekorlar Kitabı’na girebilmek için bisikletine taktığı GPS cihazı ile yol izlerini kayıt altına aldığını ve bisikletinde bulunan yol bilgisayarının geçtiği etapları kayıt altına alarak özel bir web sayfasında arşivlediğini kaydetti.

Bisikletiyle 37 bin metrelik Walkhan Vadisi’ni tırmandı

Türkiye’den çıktıktan sonra Kuzey Asya’yı, Türk Cumhuriyetleriyle İpek Yolu’nun tamamını, Türkmenistan’da bulunan Karakum Çölü’nü ve Moğolistan’da Gobi Çölü’nü geçen Genç, Tacikistan’daki en yüksek geçitlerden biri olan 4 bin 650 metrelik Pamir Geçidi’ni aşarak 37 bin metrelik Walkhan Vadisi tırmanışını gerçekleştirdi. Bunu bisikletiyle tek başına başaran ilk Türk oldu.

Gezdiği her ülkeyle ilgili kısa belgesel filmler hazırlayan Genç, gençleri gezmeye teşvik eden bir çok projeye destek olurken, 4 fotoğraf sergisi ve 2 belgesel film yaparak bu gezisini geniş bir kitleyle paylaştı.

Cezayir’den sonra Akdeniz sahil yolunu takip ederek Kala sınır kapısından Tunus’a geçmeyi planlayan Genç, Tunus etabından sonra havayoluyla Mısır’a geçerek dünya turuna kaldığı yerden devam edecek.

Facebook Videosu için tıklayınız…

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...