2 Haziran 2020
Ana Sayfa Dağ Bisikleti ODTÜ Bisiklet Takımı Eğitimleri Başladı

ODTÜ Bisiklet Takımı Eğitimleri Başladı

ODTÜ Bisiklet Takımı üyeleri ve sporcuları tarafından gerçekleştirilen  Temel Bilgiler ve Beceriler Eğitimleri (Mtb 101 & 102) tamamlandı. Öğrencilerden gelen yoğun talep üzerine eğitimler 3 seans olarak gerçekleşti.
Eğitimler ODTÜ kafes önünde başlayıp, spor salonu arkasındaki toprak parkurda devam etti. Teorik eğitimlerde bisikletin kadrosu başta olmak üzere, vites ve fren sistemleri gibi birçok teknik detayı anlatıldı. Pratik eğitimlerde ise ani frenleme, vites değiştirme ve sağ-sola dönüş teknikleri gibi birçok pratik eğitim verildi. Eğitimler 5 hafta boyunca devam edecek.

Yarış Fotoğrafları:
Temel Bilgiler ve Beceriler Eğitimleri (Mtb 101 & 102) Fotoğrafları – Albüm 1

odtu-bisiklet-takımı-egitim

ODTÜ Bisiklet Takımı’na yeni katılan öğrencilere eğitim veren Cem ÖZKESER şunları söyledi;
Eğitimlerimiz herkese açıktı. Hem yeni başlayan hem de tecrübeli katılımcılar vardı. Yeni başlayan arkadaşlara temel bilgi ve tecrübelerimizi aktardık, pratik yaptırdık. Herkes çok hızlı gelişim gösterdi. Tecrübeli katılımcılar içinse kendilerini takımımıza gösterme fırsatı oldu. Hem kampüsümüzde bisiklet kültürünü geliştirmek, hem de takımımıza sporcu seçme amacımıza ulaşabildiğimiz için mutluyuz. Eğitimlere en temelden başladık. Hem teorik, hem pratik bölümlerden oluşuyordu. Ben bisiklet türleri, parça ve işlevleri, doğru vites ve fren kullanımı konularını anlattım.Arkadaşlarımla birlikte katılımcıları bugünlük temel denge prensipleri ve doğru frenleme üstüne çalıştırdık. Eğitimlerin devamında dik iniş ve çıkış, virajlama ve ufak parkur tamamlama kısımları yer alıyor. İlerleyen haftalarda bunları çalışacağız. Eğitimlerin sonunda başarılı katılımcılar gelişim programına seçilecekler ve yarışlara yönelik çalışmalara başlayacaklar. Katılım cidden çok yoğun. Sadece bugün üç seansta toplam kırktan fazla katılımcıya eğitim verdik. Yabacı uyruklu katılımcılarımız da var. Eğitimleri senede iki defa olmak üzere iki yıldır veriyoruz. Her eğitimde katılımcı sayısının artan ivme ile arttığına şahit oluyoruz. Bisiklete olan ilginin bu seviyede artıyor oluşu bizi mutlu ediyor. Artan taleple birlikte takımımız uygulamalı ve teorik konularda başka eğitimler de vermeye başladı. Örneğin; atölye, bisiklet sporu dalları ve müsabaka türleri, sağlıklı antrenman gibi ..

Eğitimler sonrasında ODTÜ Bisiklet Takımı’nı yakından tanımak için takım kaptanı Onur GENÇOĞLU ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik;

ODTÜ Bisiklet Takımı  Kimdir, Amacı Nedir ?

ODTÜ Bisiklet Takımı, ODTÜ Spor Müdürlüğü’ne bağlı olarak ODTÜ öğrencileri tarafından kurulmuş bir bisiklet takımıdır.  Takımımızın en büyük amacı ulusal ve uluslar arası yarışlarda okulumuzu ve takımımızı en iyi şekilde temsil etmektir. Bunun yanında öncelikle kampüsümüzde ve kampüs dışında bisiklet kültürünü yaymak takımımız amaçları arasındadır.

Takım olarak bu amaçlar için neler yapıyorsunuz ?

Takımımız yarışlarda daha başarılı olması için öncelikle her dönem başı okulumuz öğrencilerine temelden başlayarak bisiklet eğitimi vermekteyiz. Bu eğitimlerden sonra üyelerimizi gelişim programına başlatıyoruz. Temel eğitimimiz temel bisiklet bilgileri ve becerilerini kapsamaktadır. Gelişim programında ise bu temel üzerine sporcularımızın hem kondisyon olarak hemde teknik olarak gelişmelerini sağlayacak eğitimler ve sürüşler düzenliyoruz. Tüm bu eğitimler ve sürüşler sonrasında ise mevcut yarış ekibimize yeni sporcularımızıda dahil edip antrenmanlara başlıyoruz. Haftalık bireysel ve takım antrenmanlarıyla sporcularımız gelişimlerine devam ediyor. Yıl içinde ise bir çok yarış ve organizasyona katılıyoruz.

Takım olarak yılda kaç sporcu yetiştiriyorsunuz ?

Geçtiğimiz yıllarda her dönem 25-30 arası üyemize eğitim vermiştik ve her dönem eğitim verdiğimiz kişiler arasından yaklaşık 15 üyemiz takım sporcusu olarak devam etti. Bu yıl ise ülkemizde gelişen bisiklet kültürü ve takımızın geçtiğimiz yıl katıldığı etkinlikler ve yarışların etksiyle eğitim verdiğimiz sayı 70’e ulaştı. Şu an eğitimlerimiz devam ediyor ve bu eğitimler için takımızın tüm imkanlarını sonuna kadar kullanıyoruz. Umarım bu yıl çok daha fazla üyemiz takım sporcusu olarak bu spora devam eder.

2013-2014 Döneminde hangi yarış ve turlara katıldınız ?

Bir çok yarış ve tura katıldık, şöyle sıralayabilirim.

 • Ankara MTB Cup
 • ODTÜ 1. Üniversiteler Arası Dağ Bisikleti Yarışı
 • Afyonkarahisar Frig Vadileri Turu
 • Çanakkale Şehitlere Saygı Turu
 • Ege Üniversitesi 1. Üniversiteler Arası Dağ Bisikleti XCE Yarışı
 • Eskisehir Türk Dünyasi Kültür Baskenti Odunpazarı Dağ Bisikleti Yarışı
 • Bursa Downhill Festivali
 • Namık Kemal Üniversitesi MTB Şampiyonası
 • Ulubey Kanyonu Bisiklet Turu
 • ODTÜ Ağaç Dikme Şenliği
 • Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Organizasyonu
 • Kemaliye Dağ Bisikleti Yarışı
 • Yozgat Çamlık MTB Cup

Bu yarış ve turlar dışında ise TRT Belgesel kanalında yayınlanan Spordan Spordan programında dağ ve yol bisikletini anlattık. Geçtiğimiz günlerde ise TRT Radyo’da bir konuşmamız oldu. İlerleyen günlerde yayınlanacaktır.

2013-2014 Döneminde takım oalrak Türkiyenin ilk üniversiteler arası dağ bisikleti yarışını düzenlediniz. Bunun ülkemizdeki ve üniversitelerdeki etkisi nasıl oldu ?

Geçen seneki yarışımız ilk olmasına rağmen çok güzel geçti, çok güzel geri dönüşler aldık. Yarışımız üniversite sporcularının birbirini tanımasına ve iletişimlerinin artmasına sebep oldu. Ayrıca yarışımız diğer üniversitelerde bisiklet takımlarının topluluklarının kurulmasında etkili oldu. Umarız bu iletişim hiç zarar görmeden çok daha iyi yerlere gelir ve bu iletişim sayesinde üniversitelerdeki bisiklet kültürünü ve sporunu geliştirebiliriz. Bu gelişim doğrudan ülkemizdeki bisiklet kültürünü daha iyi yerlere getirebilir.

19 Ekim 2014 Tarihinde ODTÜ 2. Üniversiteler Arası Dağ Bisikleti Yarışı’nı düzenliyorsunuz. Hazırlıklar ne durumdadır ve bu yarıştan beklentileriniz nelerdir ?

2. Yarışımız için hazırlıklara tüm gücümüzle devam ediyoruz. Şu an konaklama imkanlarını araştırıyoruz, umarız katılımcılar için en uygun yeri bulabiliriz. Konaklama dışında takım sporcularımızın antrenmanlarına hafta içi başlıyoruz. Bu yarışa çok daha iddialı hazırlanacağız. Yarışımızdan beklentimiz geçen sene olduğu gibi herkesi memnun etmek, üniversiteler arası iletişimi güçlendirmek, bisiklet sporuna ilgiyi arttırıp daha nitelikli sporcular yetişmesini sağlamak ve bisiklet kültürüne yapabildiğimiz kadar olumlu katkı yapmak.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...