30 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Trafikte Bisiklet Sürerken Telefon Kullanmayana Ödül Geliyor

Trafikte Bisiklet Sürerken Telefon Kullanmayana Ödül Geliyor

Resmi verilere göre tek elle bisiklet kullanıp , diğer eliyle mesaj yazan ya da sosyal medya mesajlarını kontrol edenler trafikte ciddi sorun yaratıyor.
Hollanda’daki kazaların beşte biri , bisiklet üzerinde telefonda konuşulması , SMS gönderilmesi ya da sosyal medyanın kullanılması nedeniyle meydana geliyor. Kaza oranı 12 – 34 yaş grubunda özellikle yüksek.
Hollanda hükümeti , akıllı telefonlar nedeniyle artan kazaların önlenmesi için yeni proje başlatıyor.
Altyapı ve Çevre Bakanlığı ile GSM operatörlerinin ortaklaşa yürüteceği “Yola Dikkat” kampanyasında , bisiklet üzerinde telefon kullanılmaması teşvik edilecek.
Telekom şirketleri , güvenli bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla akıllı telefonlar için “bisiklet modu” uygulaması hazırladı. Akıllı telefonlara ücretsiz indirilebilecek bu uygulama , bisiklet sürerken gelen telefon bildirimlerini engelleyecek.
telefon-ve-bisiklet-1

Böylece , trafikte bisiklet sürücüsünün dikkatinin dağılması önlenecek. Altyapı ve Çevre Bakanı Melanie Schultz van Hagen , kampanya ile bisiklet kazalarında azalma olacağını umut ediyor.
Uygulamanın yaygınlaşması amacıyla , bisiklet sürücülerine çeşitli ödüller verilecek. Trafikte telefonunu “bisiklet modunda” kullanan sürücüler puan kazanacak. Bu puanlar karşılığında bisiklet , sinema bileti , tişört gibi hediyelerden kazanabilecekler.

telefon-ve-bisiklet-2

13 , 5 milyon bisikletlinin bulunduğu 16 milyon nüfuslu Hollanda’da , her yıl 78 bin kişi , bisiklet kazaları yüzünden tedavi görüyor. Bunlardan 68 bini , acil serviste tedavi edilirken , 8 bini hastaneye yatıyor.
Ciddi yaralanmalar en fazla 10 – 14 yaş grubunda görülüyor.
Yılda ortalama 16 bin kişi , bisiklet kazaları nedeniyle fizik tedavi görüyor.
Yıllık ortalama 190 kişi de bisiklet kazaları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Ölümler daha çok 55 yaş ve üzerinde görülüyor.
Bisiklet kazası nedeniyle ölenlerin üçte ikisini erkekler oluşturuyor.
Dikkatsizlik ve alkollü bisiklet kullanımı , kazaların diğer önemli nedenleri arasında.

telefon-ve-bisiklet-3

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...