26 Mayıs 2020
Ana Sayfa Tour of Turkey 2015 Selçuk- İzmir Etabında Zafer Mark Cavendish'in

Selçuk- İzmir Etabında Zafer Mark Cavendish’in

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 166 kilometrelik Selçuk-İzmir etabını EtıxxOuick Step Takımı’ndan Mark Cavendish 3 saat 59 dakika 50 saniye ile kazandı. 26 Nisan’da Alanya’dan verilen startla başlayan ve sekiz etaptan oluşan TUR yarın koşulacak 124 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabı ile sona erecek.
cavendish

Turkuaz Mayo Durasek’te

Genel Ferdi Klasmanda Birinciliğini koruyan Lampre-Meride Takımı’nın sporcusu KristijanDurasek İstanbul-İstanbul etabında da Turkuaz mayoyu giyecek.

Yarışın Cereyanı

CCC SprandiPolkowıceTakımı’danNikolayMihaylov ile LukaszOwsian’ınstart alanına gelmemesi nedeniyle 154 sporcu Selçuk-İzmir etabına başladı. Henüz 5’inci kilometre kat edilmişti ki birkaç cılız atak görüldü ancak ana grup bu sporcuları yakaladı. 10 ve 15’inci  kilometreler toplu geçildi. 17’inci kilometreden sonra il ciddi atak geldi. Lotto-Soudal Takımı’ndan Sean De Bıe, Astana’dan ValerioAgnoli ile Torku Şekerspor’dan Muhammet Atalay ana grupla arasını 2 dakika kadar açtı.

Zaman Farkı Açıldı

25’inci kilometre böyle geçildi. Etabın temposu başlarda epey düşüktü. Ana grubun düşük temposundan istifade eden öndeki üçlü bir anda zaman farkını 6 dakika 20 saniyeye çıkardı. 43’uncü kilometre geçilirken zaman farkı biraz daha açıldı ve 6 dakika 35 saniyeye çıktı.

Etabın İlk Tırmanış Primi

52’inci kilometre geçilirken etabın ilk tırmanış primi gerçekleşti. THY’nin sponsorluğundaki  Karabel Dağ’ı tırmanış primi (KOM) sonuçları şu şekilde belirlendi: 1- Lotto-Soudal Takımı’ndan Sean De Bıe, 2- Torku Şekerspor’dan Muhammet Atalay, 3- Astana’dan ValerioAgnoli.

Sprint Primi Sonuçları

62’inci kilometre kat edilirken etabın Kemalpaşa’da gerçekleşen Salcanosponsorluğu’ndakisprint primi sonuçları şu şekilde sonuçlandı. 1 Astana’dan ValerioAgnoli  2- Lotto-Soudal Takımı’ndan Sean De Bıe, 3- Torku Şekerspor’dan Muhammet Atalay. Sütçüler Kavşağı’ndaki dönüşte öndeki üçlünün liderliği devam etti. 72’inci kilometre geçilirken yeni zaman farkı 5 dakika 37 saniye olarak ölçüldü.

Düştü Kalktı Devam Etti

Armutlu Kavşağı geçilirken Lampre-Merida takımından XU Gang bir anda dengesini kaybedip düştü. Ancak kısa bir süre sonra tekrar yarışa devam etti. Öndeki üçlünün ana grupla yeni zaman farkı ise bu esnada 7 dakikanın biraz üstüne çıkmıştı.

Talihsiz Kaza

95’inci kilometre geçilirken bariyer dibinden giden TorkuŞekerspor’luSergiyGrechyn biranda yere düştü. Yüzünden ve vücudunun muhtelif yerlerinden yaralanan Sergiy’e anında müdahale edildi. Ambülansa alınan TorkuŞekerspor’lu sporcu hastaneye kaldırıldı. Kaçış grubuyla yeni zaman farkı 5 dakika 48 saniye olarak belirtildi. Bu da ana grubunun süratlendiğini gösteriyordu. 109’uncu kilometrede farka biraz daha azaldı 4 dakika 25 saniyeye indi.

Türkiye Güzellikleri Primi Atalay’ın

125’inci kilometrede Vestel’in sponsorluğunda gerçekleşen Türkiye Güzellikleri primi TorkuŞekerspor’lu Muhammet Atalay’ın üstünlüğü ile geçildi. İkinciliği Astana’dan ValerioAgnoli, üçüncülüğüde Lotto-Soudal Takımı’ndan Sean De Bıe elde etti. 

Vestel Fabrikası’nın İçinden Geçildi

Bu arada bisikletçiler Tur’da bir ilk yaşadılar ve etap Manisa’daki Vestel Fabrikası’nın içinden geçildi. Buradaki görüntüler gerçekten görülmeye değerdi. Vestel fabrika içini mükemmel biçimde donatmıştı. Sporcular fabrikadan tekrar ana yola çıkıp devam ettiler. Zaman farkıda artık iyice ana grubunun yaklaştığını gösteriyordu. Yeni zaman 1 dakika 36 saniye olarak açıklandı. 132 kilometrede öndeki üçlüyle birlikte pedal basan TorkuŞekerspor’lu Muhammet Atalay geri kaldı. Kaçış grubu iki bisikletçiyle devam ediyorduki az bir zaman sonra bu ikilide ana gruba dahil oldu. Artık İzmir çok yakında ve grup tek parça idi. 

Etabın İkinci Tırmanış Primi

137’inci kilometredeki Sabuncular rampası çıkılırken etabın THY sponsorluğundaki son tırmanış primi gerçekleşti. Sonuçlar şu şekilde açıklandı. 1- Colombia’dan  Alex Ardıla Cano, 2-Lotto Soudal’dan Thomas De Gendt, 3-Polkowıce’den DavideRebellin. 4- MTN Qhubeka’danSergePauwels, 4-Wanty Groupe-Gobert’tenMirkoSelvaggi. 

Finiş Alanında Büyük Bir Kalabalık Oluştu

Prim kapısı geçildikten sonra grup üçe ayrıldı. Öndeki kaçış grubunda Polkowıce’denDavideRebellin, LottoSoudal’dan Thomas De Gendt, MTN –Qhubeka’dan  SergePauwels ve Colombia’dan  AlexArdila Cano’dan oluştu. Ancak fazla gidemediler. Bisikletçiler İzmir içinde ilerlerken binlerce sporseverde Karşıyaka’daki finiş alanını hınca hınç doldurmuş merakla kimin birinci geleceğine tanıklık ediyordu. Gerçekten bu büyük kalabalığa hitap eden büyük bir finiş daha gerçekleşti. 

Yine Müthiş Bir Finiş Gerçekleşti

Bisikletçiler son kilometrelere yine toplu bir giriş yaptı. Grupta yer alan sprinterler son ataklarını yapabilmek için genellikle ana grubun ortasında yer bulmaya çalışıyorlardı. Ve beklenen oldu, saklana saklana gelen EtıxxOuick Step Takımı’nın Britanyalı sporcusu Mark Cavendish etabın birincisi oldu… 

Tur Yarın İstanbul-İstanbul Etabı İle Sona Erecek

Saat 10.00’da Sultanahmet Meydanı’ndan verilecek startla bisikletçiler Sahil Yolu’nu kullanarak Sirkeci, Eminönü, Kabataş, Beşiktaş güzergahından Barbaros Bulvarına ulaşacak buradan köprü sapağına girerek Boğaziçi Köprüsü’nden geçecekler. Köprü geçildikten sonra Altunizade Kavşağından dönüş yaparak tekrar Boğaz Köprüsü’ne girecekler. Bisikletçiler geldikleri yoldan dönüş yaparak Atatürk Köprüsü’ne ulaşıp buradan Bozdoğan Kemerini geride bırakıp Kumkapı istikametinden Sahil Yolu’na girecek ve Çatladıkapı’dan geçerek At Meydanındaki finiş alanına ulaşacaklar. Bu nedenle İstanbul’da  saat 09.30’dan itibaren bazı yollar aralıklı olarak trafiğe kapatılmış olacak.

Turda Bir İlk Yaşandı

Zorlu Holding yönetim kurulu başkanı AHMET ZORLU beraberindeki yöneticiler ve fabrika çalışanlarıyla bisiklete bindi. Vestel City fabrikası içerisinde 200 çalışanının katıldığı yarışmada dereceye girenlere madalya ve bisiklet hediye edildi.

Ahmet Zorlu Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun parçası olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek “Doktora gitmek yerine düzenli spor yapın, bisiklete binin” diyerek sporun toplum içindeki önemine dikkat çekti.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...