26 Mayıs 2020
Ana Sayfa Güncel Haber Vitessiz Bisikletle Fransa Dağlarında Macera

Vitessiz Bisikletle Fransa Dağlarında Macera

Dünyanın en prestijli ve en köklü bisiklet yarışı olan Fransa Bisiklet Turu’na 1910’da eklenen dağ etabı, aradan geçen 105 yıl sonra yeni bir maceraya konu oluyor. O yıllarda kullanılan vitessiz ve frensiz bisikletlerden ilham alan RedBull sporcusu PatrickSeabase, bu yılki turnuvanın başlayacağı 4 Temmuz’dan bir ay önce, 3 Haziran gününde vitessiz ve frensiz bisikletiyle 1910’daki zorlu dağ etabını tamamlamak için maceraya pedal çevirecek. Seabase’in dağ bisikleti macerası redbull.com/Seabase1910 adresinden canlı izlenebilecek.
RB-Seabase-1

Dünyanın en eski ve en prestijli bisiklet yarışı olan Fransa Bisiklet Turu’na 1 ay kala, İsviçreli bisikletçi PatrickSeabase, bu şampiyonanın tarihini saygıyla selamlayan zorlu bir bisiklet sürüşüne imza atacak. Fransa Bisiklet Turu’na ilk kez 1910 yılında eklenen dağ etabını, 3 Haziran’da tek başına bir gün içinde aşacak olan Seabase, turnuvanın köklerine dönerek vitessiz ve frensiz bir bisiklet kullanacak.

RedBull sporcusu PatrickSeabase, 1910’daki Fransa Bisiklet Turu’ndaki 300 kilometre uzunluğunda ve 6000 dikey metre yüksekliğindeki etapta beş farklı dağ geçidini tamamlayarak 3 Haziran 2015’te Bagnères de Luchon’danBayonne’a kadar bisikletini sürecek.
RB-Seabase-3

1910’da kullanılan bisikletlerdeki gibi vitessiz ve sabit bir dişliye sahip bisikletiyle yola koyulacak olan Seabase ayrıca yarışın köklerine saygı duruşunda bulunmak adına o dönemde olduğu gibi yine frensiz bir bisiklet kullanacak. O dönmemde 10-13 kilogram arasında olan ve demir ile ahşaptan imal edilen bisikletlerin aksine Seabase’in sürüşünde kullanacağı bisiklet 7,2 kilogram ağırlığında karbon fiber alaşımdan imal edildi. Bu sabit dişlili ve frensiz bisikleti hızlandırmak için pedala daha çok basması gerekecek. Durmak içinse o dönemde olduğu gibi ya arka tekerlekleri kaydıracak ya da ayağını yere sürtecek.
RB-Seabase-2

Seabase karşılaşacağı zorlukları şöyle yorumladı: “O zamanlar bisikletler ya hep ya hiç mantığıyla sürülüyordu. İşiniz zorlaşınca kolay vitese geçiş yapamıyordunuz. Durmak için frene dokunmak yetmiyordu. Yarış sadece parkurla ve rakiplerle değil mental bir yarıştı. Ayrıca kas ağrısını ve yorgunluğu da zihninizde durdurmanız gerekiyordu. Ben de bu deneyimi tekrarlarmayı hedefleyerek yola çıkıyorum.”

Seabase, 3 Haziran günü sabah 4’te Col de Peyresourde’de tırmanışa başlayacak. İkinci dağ geçişi Cold’Aspin’de gelecek. 2000 dikey metre yüksekliğindeki ColduTourmalet, şimdiden Seabase’in en çok düşündüren parkur. Yarışçı, “Oraya vardığımda enerjimi iyi kullanmış olmalıyım” diyor. Eğer burada bisikletçi OctaveLapize için dikilen heykele varabilirse, vitessiz bir bisikletle Fransa Bisiklet Turu’nun ilk yıllarından beri bunu başarabilen ilk bisikletçi olacak.

Rotada dördüncü hedef Cold’Aubisqueolacak. Seabase“Buradaki 30 kilometre mental olarak beni en çok zorlayacak olan kısım. Kas yorgunluğuna göğüs germem gerekecek” diyor.

Beşinci varış noktası Cold’Osquich’i geçtiğinde finişe daha 80 kilometre kalmış olacak ve günbatımı yaklaşacak. Son 80 kilometre yokuş aşağı olsa da Bayonnecivarında birkaç küçük tırmanış Seabase’i zorlamaya devam edecek. Basquesahiline yakın Bayonne’a vardığında PatrickSeabase 105 yıl önce yarışan bisikletçilerin tamamladığı zorlu etabı aynı ekipmanla tamamlayan ilk modern bisikletçi olarak tarihe geçecek.
RB-Seabase-4

Maceranın canlı yayını internette

RedBull sporcusu PatrickSeabase’in atıldığı bisiklet macerası internette Redbull.com/seabase1910 adresinde canlı yayımlanacak. 15 saatte bu parkuru tamamlamayı hedefleyen Seabase’in üzerindeki GPS ile konumu anlık olarak takip edilebilecek. Ayrıca Seabase’in hızı, bulunduğu yüksekliği, katettiği mesafe, nabzı ve vücut sıcaklığı gibi bilgiler de izlenebilecek. Eğer Seabase bu zorlu rotayı uçtan uca katedebilirse geçen süre boyunca Eyfel Kulesi’ne iki gün içinde durmadan 110 kere inip çıkmış kadar kalori harcayacak. Bu da yaklaşık 50 tabak makarnadan alınabilecek kaloriye eşit.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

+10

+10

+10

+10

+10

+10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Sarı Mayolu Tony Martin Köprücük Kemiğini Kırdı

Fransa Bisiklet Turu’nun 6. turunu Etixx-Quick Step ekibinden Zdenek Stybar kazandı. Abbeville ile Havre arasında koşulan 190,5 kilometrelik 6. etap beklenenin tersine sakin geçti. Meteoroloji...

En Güçlü Sprinter Andre Greipel

Fransa Bisiklet Turu’nun 5. etabını André Greipel kazandı. Lotto-Soudal ekibinin sprinter’ı 2. etabın ardından Arras ile Amiens arasında koşulan 189 kilometrelik 5. etabın da...

Fransa Bisiklet Turu’nda ‘Sarı Mayo’ 2013 Şampiyonu Froome’a Geçti

Fransa Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Katusha takımından İspanyol Joaquim Rodriguez kazandı. Belçika’nın Antwerp kenti ile Huy yerel yönetimi arasındaki yarışmaya, bitime 60 kilometre kala meydana...

Tour De France’ın 2. Etabı Sonunda Sarı Mayo Fabian Cancellara’nın Oldu

Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabını, Lotto-Soudal takımından Alman Andre Greipel kazandı. Hollanda’nın Utrecht kenti ile Zelanda bölgesi arasındaki 166 kilometrelik parkurda koşulan yarışı 3 saat...